Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

MATOCHA: Rezoluce o diskriminaci Afričanů v EU? Úlitba koloniálním zemím, míní čeští europoslanci

Názory

  5:00
Praha/Brusel - Evropský parlament přijal předminulý týden usnesení o základních právech lidí afrického původu v Evropě, hlasovali pro něj i čeští europoslanci. Jaký je jejich pohled?
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Lidé z Afriky jsou v EU diskriminováni, napravte to, vyzvali europoslanci v rezoluci členské země

Členské státy mají dle europoslanců uznat, že lidé afrického původu jsou obzvláště vystaveni rasismu, diskriminaci a xenofobii a že mají nárok i na pozitivní opatření na propagaci.

Rezoluce po nich mimo jiné vyžaduje „v souladu s existujícími zákony a praxí - zajištění bezpečných a legálních cest pro přistěhovalce, uprchlíky a žadatele o azyl, kteří chtějí vstoupit do EU“ nebo aby čelily „diskriminaci proti lidem afrického původu na trhu s bydlením, a konkrétně se zaměřily na nerovnosti v dostupnosti bydlení a na zajištění adekvátního bydlení“.

Z českých europoslanců podpořili usnesení o základních právech lidí afrického původu v Evropě všichni s výjimkou Jiřího Payna ze Svobodných a dvou reprezentantů ODS Jana Zahradila a Evžena Tošenovského. Na konkrétní otázky Lidových novin odpověděli pouze Petr Ježek (ANO), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Kateřina Konečná (KSČM) a Luděk Niedermayer (TOP 09).

Proč toto usnesení, pro které hlasovala drtivá většina Evropského parlamentu (pro bylo 535 poslanců, zatímco proti či zdržel se jich bylo jen 124), podpořili?

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Tomáš Zdechovský, nový europoslanec za KDU-ČSL.

LN: Proč jste při úterním hlasování podpořil usnesení o základních právech lidí afrického původu v Evropě?
Text té rezoluce, což je nevymahatelný poziční dokument, vznikal tři roky předně z iniciativy belgických, britských, španělských a francouzských kolegů. V Belgii totiž např. byla lidská zoo, kam se Belgičani chodili dívat na vystavené Afričany. Je zde i čtvrť Mugabe, což je prostě africké ghetto. Ve Španělsku a Itálii jsou na několika místech i slumy, kde na malém prostoru žijí tisíce lidí bez vody a elektřiny ve stanech z plastů. Jinými slovy platí, že ačkoliv v koloniálních zemích tyto menšiny žijí už několik století, pořád je s integrací problém a v podstatě se to neřeší a ta rezoluce na to chtěla upozornit. Podobně řešíme třeba rezoluce o antiseminitismu, problematice Romů a podpoře dalších lokálních menšin. Není to tak nic výjimečného, má to širší kontext a pro různé evropské země i opodstatnění. Při projednávání na výboru jsem některé články textu nepodpořil, nicméně při rozhodování, jak by se k tomu měla postavit celá frakce jako k celku, jsme se rozhodli pro podporu - právě proto, že je to rezoluce a také kvůli víře, že to pomůže upozornit na problematiku v Africe pronásledovaných křesťanů, kterým např. v Británii odmítají dávat azyl, ačkoliv prokazatelně prchají před Boko haram a jsou tedy skutečnými uprchlíky, kterým je potřeba pomoci. 

LN: Domníváte se, že lidé afrického původu mají jiná základní práva než lidé evropského nebo třeba asijského původu? Nedomnívám, rezoluce měla upozornit na to, že jak jsem popisoval, základní lidská práva některých Afričanů nejsou všude v EU dodržována. Je to poměrně ostuda, většina lidí to ani neví, nebo si to nepřipouští, protože v ČR tento problém absolutně není, nicméně v Británii třeba zase neznají české problémy s romským etnikem, a přesto jsou ochotní podobné rezoluce podpořit. 

LN: Domníváte se, že máme podporovat migraci z Afriky do EU formou zajišťování bezpečných a legálních cest pro přistěhovalce? Pokud se jedná o ty zmiňované pronásledované křesťany, tak zde je správné, aby měli možnost legálně požádat o humanitární vízum ještě v Africe, což třeba ČR dávno umožňuje, ne však úplně všechny země EU. Rezoluce toto měla připomenout, nehledejme v tom textu něco, co tam není. 

LN: Jaké konkrétní afrofobní tradice je třeba odmítnout?
V řadě zemí mají třeba tradice spojené s kolonizací. Tento bod se vůbec netýká států střední a východní Evropy. Byl to kompromis, který prosazovali zelení a socialisté z Itálie a Nizozemí. 

LN: Zastáváte názor, že EU má lidem afrického původu zajišťovat adekvátní bydlení?
Pokud se země EU už rozhodnou někoho přijmout a poskytnout mu azyl, měly by je přijímat s tím, že jsou schopni je integrovat a ti lidé nebudou žít někde na ulici nebo v ghettu, kde pak jen zvyšují míru kriminality v zemi. Toto pravidlo by ale mělo platit i třeba pro čínské křesťany, kteří zde získají azyl, nejen pro Afričany. Já jsem žil v Itálii a to, jak tam žijí lidé z Afriky, je ostudné. 

LN: Domníváte se, že Česká republika má zavést Měsíc černošské historie či že zde má stát podporovat přítomnost lidí afrického původu v televizních pořadech a sdělovacích prostředcích?
Tohle je jedna z věcí, kterou jsem nepodpořil. V ČR máme ve školních vzdělávacích programech průřezové téma multikulturní výchova, to je podle mě zcela dostatečné. Je zde i volný přístup k filmům z americké produkce, kde toto vše je už tak nějak přirozeně a nikdo se nad tím ani nepozastavuje. Máme i slavné moderátory, poslance a politiky afrického původu. Ale rezoluce je záležitost celé EU a tak se na ni musíte dívat. 

LN: Považujete za prospěšné, aby Evropská komise zřídila specializovaný tým na problematiku afrofobie?
Když vidím, jak v některých zemích vyhrožují někteří extrémisté politikům afrického původu smrtí, tak myslím, že není úplně od věci toto téma otevírat. To, že má někdo jinou pleť, neznamená, že je méněcenný.

Kateřina Konečná (KSČM)

Kateřina Konečná má oproti Filipovi zkušenosti z Evropského parlamentu.

LN: Proč jste při úterním hlasování podpořila usnesení o základních právech lidí afrického původu v Evropě?
Jedná se o usnesení, které je směřováno do zemí západní Evropy, kde dochází ke konfliktům s výrazným rasovým podtextem. Napjatá situace v západní Evropě vznikla v důsledku imperiální koloniální politiky vykořisťování afrických (i asijských) zemí a v poslední době i neuvážené migrační politiky. Obojí způsobilo, že v západní Evropě vznikla poměrně velká komunita občanů afrického původu, kterou však státy nebyli schopny a ochotni integrovat. Vzniká tak nebezpečné napětí a hrozí eskalace násilí. Usnesení nebude mít žádný dopad na českou legislativu. Jedná se o politické prohlášení směrem k zemím s výraznými neintegrovanými skupinami občanů afrického původu, což Česká republika není. Dovoluji si pouze připomenout, že europoslanci za KSČM od samého počátku velmi silně vystupovali proti kvótám a trvali jsme na tom, aby se migrační problém řešil primárně tam, kde vzniká (tedy ve třetích zemích). Prosazujeme, aby bylo možné migranty, kteří spáchají trestný čin okamžitě poslat nazpátek do země původu a aby se obecně významně zlepšila návratová politika.

LN: Domníváte se, že lidé afrického původu mají jiná základní práva než lidé evropského nebo třeba asijského původu?
Ne. Domnívám se, že lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné, což je mimochodem text Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky.

LN: Domníváte se, že máme podporovat migraci z Afriky do EU formou zajišťování bezpečných a legálních cest pro přistěhovalce? Domnívám se, že je nutné bojovat jak proti nelegální migraci, tak proti pašerákům, kteří se často uchylují k praktikám otroctví a podpoře terorismu. EU musí mít kontrolu nad tím, kdo se dostane do Schengenského prostoru a je nutné hledat cesty, jak toho dosáhnout. Jsem však bytostně přesvědčena, že EU by měla mít tvrdé podmínky a navracet ty, kteří se neztotožňují s evropskými hodnotami.

LN: Jaké konkrétní afrofobní tradice je třeba odmítnout?
V České republice žádné. Opravdu není třeba na základě jednoho politického prohlášení vytvářet paniku a pocit ohrožení, pro které není naprosto žádné opodstatnění. Nevytvářejme problémy, kde nejsou. V České republice nejsou, ale například ve Francii jsou velmi významné. Na plenárním zasedání jsme také tento týden hlasovali o zprávě „Rybolov v oblasti dohody GFCM (Generální komise pro rybolov ve Středozemním moři)“, přestože se na nás v České republice očividně nevztahuje.

LN: Zastáváte názor, že EU má lidem afrického původu zajišťovat adekvátní bydlení?
Domnívám se, že by nikdo neměl čelit diskriminaci na trhu s bydlením a prostorové segregaci v nízkopříjmových lokalitách se špatnou kvalitou bydlení a stísněnými byty.

LN: Domníváte se, že Česká republika má zavést Měsíc černošské historie či že zde má stát podporovat přítomnost lidí afrického původu v televizních pořadech a sdělovacích prostředcích?
Myslím, že stát nemusí v této chvíli podporovat přítomnost lidí afrického původu v televizních pořadech a sdělovacích prostředcích, jelikož tam již reálně jsou. Znovu opakuji, že odhlasované usnesení je politickým prohlášením směrem k zemím s výraznými neintegrovanými skupinami občanů afrického původu, což Česká republika není.

LN: Považujete za prospěšné, aby Evropská komise zřídila specializovaný tým na problematiku afrofobie?
Pokud to pomůže boji proti rasismu, tak bych se tomu nebránila, ovšem dlouhodobě nemám velkou důvěru v efektivitu Komise. Bod 14, na který narážíte, nešel příliš do detailu, jelikož se jedná jen o návrh, kterým se Komise nemusí řídit, což ostatně dělá velmi často. Pokud by Komise skutečně rozhodla specializovaný tým zřídit, velmi bych se zajímala o to, jaké bude jeho přesné vymezení, i když by tento tým mohl také pouze a jedině doporučovat a nikoliv činit rozhodnutí.

Luděk Niedermayer (TOP 09)

LUDĚK NIEDERMAYER (Spojené síly). Do Evropského parlamentu se dostal už v...

LN: Proč jste při úterním hlasování podpořil usnesení o základních právech lidí afrického původu v Evropě?
Šlo o rezoluci, tedy právně nezávazný dokument, předložený výborem LIBE, jehož nejsem členem a u vzniku a přípravy toho dokumentu jsem tedy nebyl, ale který obecně má mou důvěru. Také podotýkám, že rezoluce byla schválena drtivou většinou poslanců včetně českých. Ačkoliv toto není oblast mé specializace v EP, jsem přesvědčen, že těmto lidem náleží základní práva stejně jako ostatním lidem žijícím v EU. Věřím také zprávám Agentury EU pro základní práva a mezinárodní organizace OBSE, které zdokumentovaly, že osoby afrického původu v EU čelí rasismu, diskriminaci a xenofobii a nemají obecně rovný přístup k lidským a základním právům a nemohou tato práva rovnoprávně uplatňovat. Neznamená to, že se tak děje ve všech členských státech, ale je namístě, aby na to reagovala unie jako celek. V takovém Nizozemí tvoři lidé afrického původu 5,4% celkové populace. Například ve Velké Británii jsou lidé afrického původu 6krát častěji zastavováni a kontrolováni policií než „bílí“ Evropané.

LN: Domníváte se, že lidé afrického původu mají jiná základní práva než lidé evropského nebo třeba asijského původu?
Domnívám se, všichni lidé bez ohledu na svůj původ mají stejná základní práva. Je to jeden z principů právního státu. 

LN: Domníváte se, že máme podporovat migraci z Afriky do EU formou zajišťování bezpečných a legálních cest pro přistěhovalce?
Domnívám se, že příčiny migrace je třeba řešit v zemích původu migrantů, ale současně bychom měli být schopni poskytnout mezinárodní ochranu těm jednotlivcům, kteří jsou ve svých zemích původu pronásledováni, nebo prchají z válečných konfliktů. Jde ale samozřejmě o individuální, nikoliv kolektivní posuzování a rozhodování a jistě nejde o to, že každý pronásledovaný má hledat útočiště v Evropě. Bezpečné a legální migraci v rozsahu, ve kterém se pro ni přijímající země rozhodnou, dávám přednost před nelegální migrací organizovanou překupníky a převaděči, jejíž rozsah je mimo naši kontrolu. 

LN: Jaké konkrétní afrofobní tradice je třeba odmítnout?
Afrofóbie je forma rasismu proti obyvatelům černé pleti a jedná se o celou řadu forem stereotypního vnímání těchto lidí a chování vůči těmto lidem. Myslím, že všechny v poslední době se rozšiřující modely někdy až agresivního chování vůči osobám jiného než vetšinového vyznání, kultury či rasy, musí být považovány za nepřijatelné. Zároveň ale platí, že každý, kdo v Evropě chce žít, musí ctít zdejší pravidla a zákony. 

LN: Zastáváte názor, že EU má lidem afrického původu zajišťovat adekvátní bydlení?
Nemyslím, že by měla existovat sociální politika odvislá od rasy a původu. V EU bychom měli snažit pomoci k přijatelnému bydlení všem znevýhodněným skupinám obyvatel, včetně lidí afrického původu, kteří často žijí ve vyloučených komunitách a potýkajíc se s vážnými sociálními a ekonomickými problémy. 

LN: Domníváte se, že Česká republika má zavést Měsíc černošské historie či že zde má stát podporovat přítomnost lidí afrického původu v televizních pořadech a sdělovacích prostředcích?
Myslím, že neuškodí, kdybychom si i v ČR někdy připomínali historii lidí afrického původu v Evropě, včetně nespravedlností a zločinů proti lidskosti, jako je otroctví a transatlantické obchodování s otroky nebo zločiny spáchané v rámci evropského kolonialismu. Stejně jako bychom měli věnovat více pozornosti i jiným částem naší i světové historie. Seznamovat se s okolními kulturami a historií (včetně africké), je podle mne dobrá věc, protože jednotlivé kultury by se měly vzájemně poznávat a obohacovat a ne se před sebou uzavírat.

Petr Ježek (ANO)

Petr Ježek

„Ne všechny formulace v usnesení považuju za relevantní pro situaci v ČR nebo za optimální, ale bude jen na členskych státech, zda a kterými nezávaznými doporučeními se budou zabývat. Usnesení je pro mě především výzvou k boji proti rasismu a podpořil jsem je, protože nečtu rád, že i v naší zemi například v tramvaji skupina mladíků dlouho kopala člověka afrického původu a navíc mu nikdo nepomohl.“

Autor: