2. března 2017 1:17 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Stavba, kde stál první hromosvod v Čechách, chátrá

V zámku je v současnosti Centrum integrované onkologické péče | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V zámku je v současnosti Centrum integrované onkologické péče | foto: ARCHIV OBCE

MĚŠICE (Středočeský kraj) Obec Měšice ležící ve Středočeském kraji s necelými 2000 obyvatel trápí stav budov, které se nachází z větší části v památkové zóně. Jedná se o bývalou Sokolovnu a budovu zámku (nemocnice Měšice).

Oba objekty stojí v památkové zóně, jsou velmi staré, čemuž odpovídá i jejich stav. Sokolovna je oříškem i pro zastupitele obce. Tato budova v dřívějších letech sloužila jako jízdárna hraběte Nostitze, v posledních letech pak jako restaurace a přiléhající pozemek o rozměrech 11426m2 sloužil jako odpaliště golfu. Nyní budova chátrá a není v dobrém stavu. Obec však nemá plány, či projekty, jak s budovou naložit. Jedním z nápadů bylo zřízení Alzheimer centra, avšak rekonstrukce vycházela na cca 80 milionů korun.

Druhou chátrající památkou je Zámek/Nemocnice Měšice. V současné době je tato budova používána jako Centrum integrované onkologické péče. Obec se snaží všemi dostupnými prostředky, tedy z rozpočtu, se o tuto budovu starat, upravovat ji a vylepšovat. O centrum pečuje i samotný ředitel nemocnice, který stále přichází s novými nápady. Avšak celková rekonstrukce dle odhadů bude vycházet na několik desítek milionů. Objekt potřebuje novou fasádu, ovšem při zachování fresek, ornamentů, a mnoho dalšího. V historii sloužil jako sídlo hraběte Nostitzce. K zajímavostem zámku patří, že zde v letech 1776-1785 působil J. Dobrovský jako vychovatel a v roce 1775 tu vztyčil Jan Tadeáš Klinkoš první hromosvod v Čechách.

Budeme se snažit v tomto roce využít všech vypsaných dotačních titulů, které by nám částečně pomohly přispět na úpravu a zachování historických staveb, které se nacházejí v naší obci. Doufáme, že budeme úspěšní a podaří se nám památky zachovat i pro další a další generace.

Jan Richter, místostarosta obce Měšice, Rozvoj obce s rozumem, bez zbytečného...

Jan Richter, místostarosta obce Měšice, Rozvoj obce s rozumem, bez zbytečného zadlužování

JAN RICHTER, místostarosta obce Měšice, Rozvoj obce s rozumem, bez zbytečného za

Najdete na Lidovky.cz