Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Vzkaz ministra protestujícím akademikům: buď se vyházíte sami, nebo to uděláme my. Časem

Stávka učitelů v Olomouci. (28: března 2023) foto: Vojtěch Sedlák

Názor
Protestujícím reprezentantům humanitních fakult poradil ministr školství Vladimír Balaš, aby hledali rezervy v rozpočtu svých škol.
  19:30

Čeká na jejich odpověď do 21. dubna a rovnou navrhuje, že některé obory je třeba „racionalizovat“, přeloženo do lidštiny: zavřít či redukovat. Prostě některé obory má učit jediná vysoká škola v republice, kdo to určí, pan ministr neřekl.

Akademici protestovali proti nízkým mzdám, vyzvali Fialu k řešení situace

Zní to jako hodně ostrá slova do pranice. Ministr vlastně fakultám vzkázal, buď se vytáhnete z močálu sami jako baron Prášil, anebo vás část vyházíme, získáme tím víc peněz na ty zbylé. Ideálně byste se však měli vyházet sami.

Pan ministr používá nejoblíbenější taktiku Fialova kabinetu – exportuje problém do budoucnosti, možná někdy se o tom budeme bavit. Vláda takto „ošetřuje“ mnohé problémy.

Akademikům vadí nízké odměny a dochází jim trpělivost. Vysokoškolský plat 98 tisíc? Holý nesmysl

Rozpočtová reforma měla být hotová do konce března, nyní si dali termín konec dubna, a to je prvořadá celorepubliková priorita. Jak asi budou koaliční vládcové zacházet s hrstkou nějakých „humanitních bloudů“, již nemají žádné politické zastání?

Třeba jim poradí premiér Fiala, kdysi též humanitní vědec, aby vstoupili do politiky.