Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mírotvorci

Názory

  13:47
Delegace Evropské unie, vedená ministrem Schwarzenbergem, odcestovala na Blízký východ. Svůj názor na události a řešení konfliktu zformulovali její členové předem poměrně jasně.

Karel Schwarzenberg při tiskové konferenci před odletem delegace Evropské unie na Blízký východ. foto: ČTK

Francouzský ministr zahraničí Kouchner: „Útočení na Izrael byla provokace, … ale masivní izraelská reakce je nepřiměřená“ (velmi podobné stanovisko zastává coby představitel EU i Schwarzenberg, poté co si po biblicku umyl ruce prohlášením pro domov v českých novinách). Rakouská ministryně zahraničí Ferrerová-Waldnerová: „Je naprosto nezbytné, aby násilí skončilo na obou stranách. To znamená útoky raketami z Gazy do Izraele, ale taky izraelské pozemní operace a bombardování.“

Splnit podmínku paní ministryně Hamás rád slíbí, pokud se bude cítit momentálně v ouzkých a pokud bude pro něj výhodná. Slíbí to, protože ví, že sliby se dodržují jen částečně a jen po určitou dobu – nakolik je to pro slibujícího výhodné. Tyto manýry vnášeli do světové politiky systematicky Rusové během svého komunistického dobrodružství a našli, jak vidno, spoustu horlivých následovatelů. Stát Izrael je postaven na jiných základech, na tom, že co se slíbí, se má dodržovat, a proto je se slibováním hodně zdrženlivý, zvlášť když má protivníka s výše popsanými způsoby. Ze situace zároveň plyne, že mírotvorci mezi těmito stranami konfliktu chtě nechtě nahrávají té horší.


Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz.A pak je tu český malér: Topolánkův mluvčí pro předsednictví EU tlumočil jako premiérův názor to, že izraelský postup je defenzivní, nikoli ofenzivní. Setkal se se zuřivým nesouhlasem mírotvorců i teroristů a jejich přátel. Po kartáči od ministra Schwarzenberga prohlásil, že vyznění nebylo akurátní, dal k dispozici svůj post a asi bude vykopán. Problém je, že pan Potužník má pravdu. Izrael je opravdu v defenzivě. Brání se proti soupeři, který ho chce zničit a nijak se tím netají. Je už po řadu desetiletí fakticky ve válce, pouze s tím, že se v ní – jako v každé válce – střídají klidnější doby s divočejšími. Pochybuji, že by jeho lídři nevěděli, že akce jako ta v Gaze jsou dlouhodobé a jejich výsledky krajně nejisté. Nemůže si vybírat, nemá kam couvnout, vyhlásili mu válku a musí se bránit.

Estéti z EU mu vytýkají „nepřiměřenou“ obranu. Nepřiměřená je proto, že jsou oběti i mezi civilisty. Ve střetnutí se soupeřem, který mezi civilisty a vojáky nerozlišuje ani v řadách protivníka, ani ve vlastních, s tím, že oběti na životech svých civilistů používá jako propagandistickou zbraň pro ty, kteří rozdíl mezi civilistou a vojákem ještě drží. Přiměřená obrana je ta, při níž nejsou oběti na životech civilistů. Jistě, bylo by to velmi hezké. V lidských dějinách ještě nebyla válka, při níž by se něčeho podobného podařilo dosáhnout. Rakety Hamásu dopadají především na civilisty.

Izrael bojuje o právo na existenci. Je čím dál tím osamělejší. A mírotvorci z EU mu přitom mydlí schody.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...