9. března 2017 20:14 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Moc je lepší než sex, jak naznal i Miloš Zeman. Přesto může být poražen

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 95Diskuse
Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Power is better than sex. Parafráze anglického citátu o moci a penězích, který v souvislosti s opětovnou kandidaturou Miloše Zemana tak rád připomíná jeho poražený sok Karel Schwarzenberg, je pro naši dnešní situaci podstatná.

Když slyšíme, s jakou verbální vášní vyslovoval současný prezident v rádiu slovo „pussy“, respektive tedy jeho vulgární překlad, pak máme hned jasno: moci se opravdu nevzdá. Když odcházel před patnácti lety do důchodu na Vysočinu, plánoval svůj veliký návrat (do čela strany i vlády, proto jmenoval za svého nástupce “nepraktického” Vladimíra Špidlu). Projekt se nezdařil, ale nakonec triumfoval v roce 2013 ještě více: obsazením Pražského hradu.

Tolik ke klíčovým emocím, hlavnímu to hybateli lidských dějin.

A teď jinak, racionálně. S rukou na srdci si přiznejme, že Miloš Zeman reálně koná mnohem méně, než kolik emocí vzbuzuje. Připomeňme, že když v kampani mluvil o „aktivním vykonávání úřadu”, varovali někteří politologové, že by mohl prosazovat vlastní zákony, skládat vlastní hlasovací většiny, mnohem aktivněji vstupovat do jednání a zejména složení vlády... Nic z toho, tedy až na jednu výjimku, se nepotvrdilo. Miloše Zemana je sice všude plno (zejména tedy kvůli migrační krizi v Evropě), ale reálně je v podstatě „takhle malinký”.

Prezident Miloš Zeman se svou manželkou Ivanou.
Zaplněný sál na Pražském hradě.

Jediný jeho skutečný zásah do politiky byl pokus o jmenování vlastní vlády v létě 2013. To byl skutečně bezprecedentní a dodnes podceňovaný pokus složit vládu bez ohledu na parlament. Ale od té doby, co mu jeho kabinet zkrachoval a zejména co se mu ve vnitrostranickém puči po volbách nepodařilo svrhnout Bohuslava Sobotku z čela ČSSD, pan prezident šlape jako hodinky: do vlády jmenoval nenáviděného Bohuslava Sobotku, Lubomíra Zaorálka a dokonce i soupeře z kampaně Jiřího Dienstbiera. Nechtěl dokonce ani lustrační osvědčení od Andreje Babiše, což v roce 2013 vyžadovat mohl.

Prohlédněte si ilustrace Richarda Cortése, který zachytil působení prezidenta Zemana

Prohlédněte si ilustrace Richarda Cortése, který zachytil působení prezidenta Zemana

Fakticky uškodil několika lidem, jimž odepřel profesorské tituly a generálské hodnosti, ale to je tak vše. I do čela ČNB jmenoval lidi, kteří takřka přesně kopírují politiku předchozího vedení. Diplomatickou službu blokuje také zhruba stejně, jako to dělali oba jeho předchůdci. Ano, můžeme si myslet své o jeho čínských eskapádách, ale ani tady by nesvedl nic, kdyby celá vláda nepodepisovala bilaterální smlouvy a memoranda.

Miloš Zeman reálně škodí překvapivě strašně málo, ačkoli symbolicky znatelně víc. A pak je potřeba připomenout: i Zeman je k poražení. Klidně někým, o kom se dnes nemluví.

Nikoho nenapadlo, že by někdo mohl porazit premiéra Roberta Fica či prezidenta Bronislawa Komorowského. A ejhle: Slovensku i Polsku vládnou „jezdci z neznáma”: Andrej Kiska a Andrzej Duda.

  • 95Diskuse


Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky


Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na Lidovky.cz