Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Globalizace zaměřená na člověka: v cílové rovince skupina G20 nenechá nikoho pozadu

Dillí v předvečer summitu skupiny G20, který se v indické metropoli uskuteční tuto sobotu a neděli. foto: Reuters

Názor
Vasudhaiva Kutumbakam – tato dvě slova vystihují hlubokou filozofii. Znamenají „svět je jedna rodina“, všeobjímající pohled, který vybízí k myšlence jedné univerzální rodiny, překračující hranice, jazyky a ideologie.
  11:00

Během indického předsednictví G20 se toto promítlo do výzvy zaměřené na člověka. Spojujeme se, abychom jako jedna Země pečovali o naši planetu. Jako jedna rodina se vzájemně podporovali v úsilí růst a směřovali ke společné budoucnosti.

Postpandemický světový řád se velmi liší od světa před ním. Mimo jiné dochází ke třem důležitým změnám. Zaprvé si stále více uvědomujeme, že je třeba přejít od pohledu zaměřeného na HDP k pohledu zaměřenému na člověka. Zadruhé, svět si uvědomuje význam odolnosti a spolehlivosti globálních dodavatelských řetězců. Zatřetí, existuje kolektivní výzva k posílení multilateralismu prostřednictvím reformy globálních institucí.

Pryč s koloniální mentalitou. Pozvánka rozvířila debatu o novém názvu Indie

Naše předsednictví skupiny G20 sehrálo v těchto změnách roli katalyzátoru. V prosinci 2022, kdy jsme převzali předsednictví od Indonésie, jsem napsal, že skupina G20 musí katalyzovat změnu myšlení. To bylo zapotřebí zejména v souvislosti se začleňováním marginalizovaných aspirací rozvojových zemí, zemí globálního Jihu a Afriky.

Summit Hlas globálního Jihu, kterého se zúčastnilo 125 zemí, byl jednou z nejvýznamnějších iniciativ našeho předsednictví. Šlo o důležitou akci, jejímž cílem bylo shromáždit podněty a nápady ze zemí globálního Jihu. Naše předsednictví zaznamenalo historicky největší účast afrických zemí, ale také prosadilo začlenění Africké unie mezi stálé členy skupiny G20.

Letošní rok je polovinou Agendy 2030 a mnozí s velkým znepokojením konstatují, že pokrok v plnění cílů udržitelného rozvoje není na dobré cestě. Akční plán G20 2023 pro urychlení plnění cílů udržitelného rozvoje bude stát v čele budoucího směřování skupiny G20.

Potravinová a nutriční bezpečnost

V Indii je život v souladu s přírodou již od starověku a i v moderní době přispíváme svým dílem k opatřením v oblasti klimatu.

Mnoho zemí globálního Jihu se nachází v různých fázích rozvoje a opatření v oblasti klimatu musí být doplňkovým cílem. Ambice v oblasti ochrany klimatu musí být spojeny s opatřeními podporujícími financování klimatu a zaváděním technologií.

Domníváme se, že je třeba přejít od čistě restriktivního postoje ke konstruktivnějšímu postoji zaměřenému na to, co lze pro boj se změnou klimatu udělat.

Chennai HLP pro udržitelnou a odolnou modrou ekonomiku se zaměřují na zachování zdravých oceánů. V rámci našeho předsednictví vznikne globální ekosystém pro čistý a zelený vodík a inovační centrum pro zelený vodík.

Tah Kašmírem se Indům nevydařil, setkání zemí G20 čelí bojkotu. „Další nezodpovědný krok,“ bouří Pákistánci

V roce 2015 jsme zahájili činnost Mezinárodní solární aliance. Nyní prostřednictvím Globální aliance pro biopaliva podpoříme svět, aby umožnil energetickou transformaci v souladu s výhodami oběhového hospodářství.

Demokratizace v oblasti klimatu je nejlepším způsobem, jak dodat hnutí dynamiku. Stejně jako jednotlivci činí každodenní rozhodnutí na základě svého dlouhodobého zdraví, mohou činit rozhodnutí o životním stylu na základě dopadu na dlouhodobé zdraví planety. Stejně jako se jóga stala celosvětovým masovým hnutím za zdraví, i my jsme pošťouchli svět životním stylem pro udržitelné životní prostředí (LiFE).

Vzhledem k dopadům změny klimatu bude hrát zásadní roli zajištění potravinové a nutriční bezpečnosti. Proso neboli Shree Anna k tomu může přispět a zároveň podpořit klimaticky šetrné zemědělství. V rámci Mezinárodního roku prosa jsme proso přiblížili světovým chutím. V tomto směru jsou nápomocné i Deccan High Level Principles on Food Security and Nutrition.

Technologie jsou přenositelné, ale je třeba je také učinit inkluzivními. V minulosti neměly z technologického pokroku stejný prospěch všechny společenské vrstvy. Indie v posledních několika letech ukázala, jak lze technologie využít k tomu, aby se nerovnosti zmenšily, a ne prohloubily.

Manželka a děti na obtíž. Nejlidnatější zemi táhne nezadaný, a není sám

Například miliardy lidí na celém světě, kteří stále nemají bankovní účet nebo jim chybí digitální identita, mohou být finančně začleněny prostřednictvím digitální veřejné infrastruktury (DPI). Řešení, která jsme vytvořili pomocí naší DPI, jsou nyní celosvětově uznávána. Prostřednictvím skupiny G20 pomůžeme rozvojovým zemím přizpůsobit, vybudovat a rozšířit DPI.

To, že je Indie nejrychleji rostoucí velkou ekonomikou, není náhoda. Naše jednoduchá, škálovatelná a udržitelná řešení umožnila zranitelným lidem, aby vedli náš příběh rozvoje. Indické ženy se ujaly vedení v různých odvětvích, od vesmíru přes sport, ekonomiku až po podnikání. Naše předsednictví skupiny G20 pracuje na překonání digitální propasti mezi muži a ženami, snižování rozdílů na trhu práce a posílení role žen ve vedení a rozhodování.

Odstraňování bariér

Pro Indii není předsednictví skupiny G20 pouze diplomatickým úsilím na vysoké úrovni. Jako matka demokracie a vzor rozmanitosti jsme ukázali cestu světu. Dosahovat věcí ve velkém měřítku je dnes vlastnost, která je s Indií spojována. Předsednictví G20 není výjimkou.

Stalo se hnutím, jehož hybnou silou jsou lidé. Do konce našeho funkčního období se uskuteční více než 200 zasedání v 60 indických městech po celé délce a šířce naší země, která budou hostit téměř 100 000 delegátů ze 125 zemí. Žádné předsednictví dosud nezahrnovalo tak rozsáhlou a rozmanitou geografickou oblast.

Módí si užíval náklonnosti USA. Američané mohou pomoct Indii a její imigranti zase svými hlasy Bidenovi

Jedna věc je slyšet o demografii, demokracii, rozmanitosti a rozvoji Indie od někoho jiného. Něco úplně jiného je zažít je na vlastní kůži. Jsem si jistý, že naši delegáti G20 by to potvrdili.

Naše předsednictví skupiny G20 usiluje o překonávání rozdílů, odstraňování bariér a zasévání semínek spolupráce, která živí svět, v němž jednota vítězí nad neshodami a kde společný osud zastiňuje izolaci. V rámci předsednictví G20 jsme se zavázali, že rozšíříme celosvětový zasedací pořádek, zajistíme, aby byl slyšet každý hlas a aby každá země přispěla. Jsem přesvědčen, že jsme svůj závazek naplnili činy a výsledky.

Autor je předseda vlády Indické republiky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!