130 let
Trump a Clintonová - favoriti mezi uchazeči o křeslo v Bílém domě.

Trump a Clintonová - favoriti mezi uchazeči o křeslo v Bílém domě. | foto: Reuters

MACHÁČEK: Může se Trump opravdu stát americkým prezidentem?

USA
  •   12:46
Právě když se to Hillary Clintonové nejméně hodí, potvrdilo americké ministerstvo zahraničí, že právě bývalá ministryně zahraničí soukromým mailem zasílala tajné materiály. Člověk si říká, že ministerstvo zahraničí ve vládě prezidenta za Demokratickou stranu paní Clintonové moc nepomohlo, zrovna ve chvíli, kdy ještě nevyhrála ani vlastní primárky. Alespoň ale vidíme, že v USA docela spolehlivě funguje právní stát i úřední mašinerie ve smyslu padni komu padni.

Opravdu špatné by pro Clintonovou bylo, kdyby případ mailů vyhodnotili FBI a žalobci jako trestný čin. Asi se to nestane, ale vyloučit to vůbec nelze.

Na Donalda Trumpa se také budou vytahovat skandály i kauzy každý den (při obchodování se vydával za někoho jiného, ukazuje se, že urážel další a další ženy apod.), jenže je otázka, zda tyto kauzy Trumpovy voliče (a potenciální voliče) vůbec nějak znechucují a odrazují. Podle všeho se to možná dostává do bodu, kdy příznivci magnáta mají pocit, že se nejedná o přesnou a zaslouženou kritiku a opravdové kauzy, ale neustálou a soustředěnou kampaň proti jejich favoritovi. Pokud to tak je, jenom je to utvrdí v jejich postojích– anebo může Trump dokonce získat další příznivce.

O kauze, v níž se on sám nebo jeho lidé při předjednávání realitního obchodu vydávali za někoho jiného, Trump tvrdí, že je to běžná praxe. Když ho Clintonová napadne, že kupoval domy, když byly ceny na dně po krizi roku 2008, Trump říká, že je či byl přece byznysmen – a co jiného má byznysmen dělat než nakupovat, když jsou ceny dole? Co by Trumpa skutečně poškodit mohlo, jsou jeho federální daňová přiznání, která ještě nezveřejnil – kdyby se tedy například ukázalo, že je daleko chudší, než jak se pořád chvástá.

Americká elita, která si Trumpa opravdu nepřeje (a ani se jí nelze divit), by možná udělala nejlépe, kdyby si počkala se střílením na Trumpa, až na něj najde něco opravdu pořádného a výživného, protože inflace útoků znamená jako každá inflace ztrátu hodnoty těchto útoků. Ze zaryté a bojovné občanské kampaně všech uvědomělých Američanů se pan Donald může zatím jenom radovat.

Proti nejrůznějším očekáváním se podle průzkumů šance obou hlavních kandidátů na prezidenta vyrovnávají, podle některých průzkumů Trump dokonce v průzkumech mírně vede. To ovšem není nutně nic překvapivého. Den za dnem začíná přijímat republikánský establishment Trumpa za svého, v minulých dnech se přidal například Rick Santorum, a dokonce i John McCain apod. S tím, jak Trump získá peníze od tradičních republikánských sponzorů (potřebuje nejméně 1,5 miliardy dolarů), bude ale ztrácet pro leckoho image lákavého antisystémového kandidáta, bude pomalu, ale jistě nastávat konec té hry na vzpouru selfmademana proti establishmentu. Peníze establishmentu budou také obrušovat provokativní hrany. Hlavně si ale establishment bude zajišťovat, aby se případný prezident Trump choval v rozumných dimenzích – to by se nám zde v Evropě docela ulevilo, podobně jako lidem v Japonsku nebo v Jižní Koreji apod.

MACHÁČEK: Trump navrhuje ústup Ameriky

Co se průzkumů týče, zatím jde spíše o nástřely než o něco vědečtěji podloženého nebo simulaci výsledků, protože na to je třeba znát i vzorec chování voličů v minulých volbách v jednotlivých státech unie.

Jinak se vlastně za oponou té velké show neděje nic převratného. Pokusy o třetí protestní pravicovou stranu asi nepřijdou, zatím se neví o tom, že by se něco významného a konkrétního na pravici rodilo. Ani se podle všeho nebude konat žádná masová podpora zklamaných republikánů pro Clintonovou. Ameriku prostě na podzim nakonec čeká asi docela tradiční souboj mezi demokraty a republikány, kdy modré státy budou volit modře a červené červeně, rozhodovat se bude zase na Floridě a v Ohiu a vítěz vyhraje sotva o pár procent.

...

Čtenáře Monitoru JM srdečně zvu na úterní večerní debatu o záporných úrocích a deflaci: http://www.politikaspolecnost.cz/aktualne/zaporne-uroky-boj-s-deflaci/

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Autor: Jan Macháček
  • Vybrali jsme pro Vás