Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KEDROŇ: Buliky buliky, my jsme z Policie České republiky

Názory

  12:35
Z pohledu krizové komunikace se tomu nedá moc vytknout: rychle se omluvte, někoho potrestejte, nejlépe nějakého horlivce. Jen ať se to víc nerozpitvává. Opravdu to na zahlazení šikanózního postupu české policie při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga stačí?

Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý. foto: MAFRA

Policejní prezident Tomáš Tuhý se omluvil za to, že jeho lidé vtrhli na akademickou půdu pražského FAMU a snažili se zjistit, kdo a proč při návštěvě čínského prezidenta vyvěsil na budově tibetskou vlajku. Podle Tuhého to byl „nevhodný a nadbytečný zákrok“.

Ještěže tak. V neděli v tom ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) viděl „neobratnost a přílišnou horlivost“. Dala by se ta slova rozšroubovat a škodolibě se ptát, jak by policisté měli postupovat obratněji: v noci se na fakultu vloupat a prošpikovat ji odposlechy?

Zanechme ale laciné ironie. Na to je ta šlamastyka příliš vážná. Tuhý se nám snaží vsugerovat, že šlo o selhání jednoho horlivého důstojníka z ochranné služby. Prý přes operační středisko požádal kolegy, aby mu proklepli, komu patří dům na Smetanově nábřeží. V lidech s vlajkou viděl údajně bezpečnostní riziko.

Jenže jak si pak vysvětlit, že policisté šikanovali lidi za tibetské vlajky po celém městě. U hotelu Hilton rovnou policisté v civilu nařídili, aby vlajka o velikosti A2 zmizela z okna kanceláře. A současně i pohrozili. „Řekli, že kdybychom to vyvěsili podruhé, tak už s tím může být velký problém,“ znělo úřední pokárání. Na Nuselském mostě legitimovali člověka, který se tam procházel s tibetskou vlajkou. Na Kampě dokonce modro-červenou vlajku se sněžnými lvy sundávali policisté pomocí štaflí.

Generál Tuhý v omluvném dopise, který adresoval vedení filmové fakulty, píše, že policisté dostali několikastránkový manuál, v němž bylo zdůrazněno, že svoboda projevu je nedotknutelná. „Stejně tak materiál uvádí, že samotné vyvěšení vlajek, například vlajky Tibetu, není protiprávnímu jednání a nezakládá tak oprávnění k provedení jakéhokoliv služebního zákroku či úkonu,“ píše Tuhý.

Uklidňující, až konejšivé. Jenže jak si vysvětlit ty ostatní excesy? To se na místě vždy objevil ten jeden jediný pomýlený důstojník z ochranky a zmátl ostatní policisty, kteří bezhlavě vyrazili do boje proti vlajkonošům?

Policejní sbor, ještě spíše prezident Tuhý, má jedinou šanci, jak slovům na papíře dodat váhu - zveřejnit nahrávky z operačního střediska, jímž veškeré pokyny procházely (jak už ostatně vyzval Jaroslav Spurný z Respektu). Jinak se kriticky uvažující člověk neubrání pocitu, že nám tady někdo věší bulíky na nos.

Dopis policejního prezidenta Tomáše Tuhého děkanovi FAMU Pavlovi Jechovi.
Dopis policejního prezidenta Tomáše Tuhého děkanovi FAMU Pavlovi Jechovi.
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat