10. srpna 2017 1:35 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Trubačům v kamizole to krásně hraje

Beskydské trubače drží na nohou především myslivci Kateřina Fojtíková a Tomáš... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Beskydské trubače drží na nohou především myslivci Kateřina Fojtíková a Tomáš... | foto: ARCHIV RADNICE

TICHÁ (Moravskoslezský kraj) Naše obec ležící v okrese Nový Jičín, v Podbeskydí s pozvolnou krajinou a lesy z jedné strany napojenými na Radhošť a ze strany druhé na Hukvaldské panství, značí, že zvěř tady je a myslivci, věřme, budou nadále také.

Obec Tichá spolupracuje s Mysliveckým spolkem Hubert Tichá, který má i své zázemí. Myslivecký areál s přilehlým prostranstvím včetně správní budovy byl vystavěn v roce 1931 a původně sloužil členům jednoty Sokol jako sokolský stadion. Myslivci si jej spravují a udržují, a to převážně svépomocí. Areál propůjčují k různým nadačním či charitativním akcím pro veřejnost, které často pořádají spolu s obcí.

Spolupráce se samosprávnou obce je vřelá. Samozřejmostí je také akceptace vyčíslení škod páchaných zvěří v lesích v majetku obce. Myslivci také dobrovolně vypomáhají při hospodářských činnostech v lesích obce, především na Tichavské hůrce, kde přidávají ruku k dílu při výstavbách oplocenek, čištění – odklesťování lesa, pálení klestí a především při výsadbě nových stromků.

Nesmím zapomenout ani na každoroční Hubertský bál pořádaný Mysliveckým spolkem Hubert většinou v listopadu v místním kulturním domě, kde nechybí zvěřinové speciality i zajímavé slosovatelné ceny, a na který jsou vstupenky vždy beznadějně vyprodány. Tichá se také může pochlubit souborem Beskydští trubači. Vznikl v červnu 2013 a tehdy se poprvé představil jako soubor na Národní soutěži mysliveckých trubačů ve Křtinách - reprezentoval Myslivecké sdružení Hubert Tichá v kategorii Praktický trubač. Soubor drží na nohou především myslivci Kateřina Fojtíková a Tomáš Fojtík, na nástroj lesnice in B, a dále Josef Fojtík. Soubor pravidelně dojíždí k výuce do Ostravy k lektoru Jánu Garláthymu, hornistovi Janáčkovy filharmonie v Ostravě, který se představil i u nás v Tiché na vystoupeních na mysliveckých akcích. Soubor Beskydských trubačů reprezentuje OMS Ostrava při zkouškách loveckých psů, chovatelských přehlídkách, střeleckých a společenských akcích, nevyjímaje plesů, svateb, ale i při posledních rozloučeních s myslivci po celém kraji. O tom, že to našim tichavským trubačům jde, svědčí i to, že byli již po tři roky poctěni vystupováním v programu Českých mysliveckých Vánoc v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Dalším oceněním byla možnost vystupovat na Svatém Hostýně při 16. Svatohubertské pouti.

Současná česká lovecká hudba má v mezinárodním žebříčku vysoké postavení díky kvalitním souborům a sólistům. Stálicí České lovecké hudby jsou Trubači OMS Přerov, kteří již od vzniku souboru v roce 1994 drží vysoký standart a jsou špičkou nejen v Česku, ale i v zahraničí. Zatím největšího úspěchu dosáhli v loňském roce, kdy se stali Mistry Evropy v Es ladění na 1. Mistrovství Evropy mysliveckých trubačů v Mariánských Lázních a Mistry Evropy v B ladění na 1. Mistrovství Evropy mysliveckých trubačů, také v Mariánských Lázních, a vy je můžete poctít svou návštěvou na akci, kterou MS Hubert Tichá pořádá začátkem září.

MICHAELA ŠTEFKOVÁ, starostka obce Tichá, SNK Tichánek

MICHAELA ŠTEFKOVÁ, starostka obce Tichá, SNK Tichánek

MICHAELA ŠTEFKOVÁ, starostka obce Tichá, SNK Tichánek

Najdete na Lidovky.cz