22. března 2018 1:41 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Na velikonoční koledě s baráčníky nebudu chybět

Velikonoce jsou nejdůležitější křesťanské svátky, Proto se v kostele Stětí sv.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoce jsou nejdůležitější křesťanské svátky, Proto se v kostele Stětí sv.... | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 15 V naší městské části se každoročně na Velikonoce koná mnoho nádherných akcí. Nejvíce samozřejmě v kostele Stětí sv. Jana Křtitele, jelikož se jedná o nejdůležitější křesťanské svátky.

Konají se zde bohoslužby a kostel je otevřen i pro osobní modlitby. 25. března je Květná neděle. Na tu bude probíhat mše sv. s žehnáním ratolestí a pašijemi, začíná Svatý týden a připomíná se velikonoční vjezd Ježíše na oslíku do Jeruzaléma. Na Zelený čtvrtek 29. března se připomíná Poslední večeře Ježíše s učedníky, při které dal své tělo v podobě chleba a Krev v podobě vína, pak umyl apoštolům nohy a odešel se modlit na Olivovou horu. Velký pátek 30. března se připomíná Ježíšovo utrpení a smrt na kříži. Na Bílou sobotu, která vychází na poslední březnový den, je kostel otevřen od 13 do 18 pro osobní modlitbu u Božího hrobu. Tentýž den večer je hlavní velikonoční bohoslužba Velikonoční vigilie, velmi starobylá, se křty dospělých a biřmováním, věřící při ní obnovují křestní závazky, slaví se za tmy, před koncem této noci byl Ježíš vzkříšen. Na pondělní Hod Boží velikonoční - slavnost Zmrtvýchvstání Páně jsou naplánovány na dopoledne hned dvě mše. Velikonoce ukazují vítězství lásky nad hříchem a nespravedlností, života nad smrtí.

Dále se koná 24. března překrásný Staročeský velikonoční jarmark v Toulcově dvoře. Jedná se o tradiční jarní setkání s přírodou, tradicemi, řemesly a řemeslníky. Návštěvníci budou mít možnost si v připravených dílničkách vyrobit píšťalku, pomlázku, řehtačku nebo jiný předmět vztahující se k jaru, potěšit se s lidmi, kteří předvádějí stará řemesla a na konec společně vynést Moranu a zpátky přinést jaro. Tento starodávný zvyk se uskuteční v 17.15.

Velikonoční tradici se snažím udržet a podpořit osobně svou pravidelnou přítomností na velikonoční koledě, kdy v krojích s baráčníky chodíme koledovat. Budu velice rád, pokud čtenáři dorazí na oslavu Velikonoc právě k nám, do Prahy 15.

MILAN WENZL, starosta Prahy 15, ANO

MILAN WENZL, starosta Prahy 15, ANO

MILAN WENZL, starosta Prahy 15, ANO

Najdete na Lidovky.cz