Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VAVRDA: Na vrcholu. Hloupost fanoušků ukazuje rizika dnešní cyklistiky

Názory

  6:00
Co dělá cyklistiku mimořádnou? „V žádném jiném sportu se nemůžete svých oblíbenců takřka dotknout. Nikde jim nejste tak blízko,“ opakují mantru fanoušci i závodníci. Právě proto se tento sport tak moc brání tomu, aby především při úchvatných horských stoupáních lemovaly cesty mantinely a zábrany.

Vincenzo Nibali na Tour de France. foto: Reuters

Právě zde platí pro závodníky ještě jedna stará pravda: „Skloň hlavu, vystrč lokty a jeď pořád rovně. Lidé před tebou uhnou!“ Pravidlo, které dělá silniční cyklistiku tak krásnou. Ale v posledních letech stále víc nebezpečnou.

VAVRDA: Když vládne fotbal. Rusko zatím zvládá organizaci turnaje na výbornou

Během čtvrtečního stoupání na legendární Alpe d‘Huez jeden z fanoušků vyběhl k Chrisi Froomovi a praštil ho do ramene. Brit atak ustál. Ital Vincenzo Nibali to štěstí neměl. Dle záběrů diváků z mobilních telefonů jeho pád zavinili nizozemští příznivci fandící jeho rivalovi v boji o celkové pořadí, Tomu Dumoulinovi. „Žralok z Messiny“ se ještě z kola zvedl, dokonce své konkurenty dokázal dojet, jenže následné vyšetření odhalilo zlomeninu obratle. A bývalý šampion Tour musel ze závodu odstoupit. Opravdu je tohle ono kouzlo cyklistiky? Opravdu sem patří dýmovnice, kvůli nimž cyklisté i řidiči doprovodných motorek nic před sebou nevidí? A s nimi vlastně i sami diváci, v drtivé většině ti slušní.

Jsme zpět u pravidla o tom, že závodník má jet neustále vpřed a nekličkovat – s tím, že lidé před ním se rozevřou. Jenže jak tento okamžik správně načasovat, když nic nevidíte? Je v pořádku, aby fanoušci způsobovali jezdcům zranění selfie tyčemi nebo ohrožovali svůj i jejich život tím, že se snaží udělat co nejlepší selfie a čekají do posledního možného okamžiku otočeni k pelotonu zády s telefonem v ruce?

Odpověď není složitá. Možná je načase, aby se cyklistika rozhodla pro změnu, byť hlupáků z řad fanoušků není většina. Vždyť každý také nekrade, ale všichni společně podléháme liteře zákona. Psaného zákona. V opačném případě by jednou nemuselo zůstat „jen“ u zlomeniny obratle jednoho z nejlepších závodníků současnosti.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat