Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VAVRDA: Na vrcholu. Hloupost fanoušků ukazuje rizika dnešní cyklistiky

Názory

  6:00
Co dělá cyklistiku mimořádnou? „V žádném jiném sportu se nemůžete svých oblíbenců takřka dotknout. Nikde jim nejste tak blízko,“ opakují mantru fanoušci i závodníci. Právě proto se tento sport tak moc brání tomu, aby především při úchvatných horských stoupáních lemovaly cesty mantinely a zábrany.

Vincenzo Nibali na Tour de France. foto: Reuters

Právě zde platí pro závodníky ještě jedna stará pravda: „Skloň hlavu, vystrč lokty a jeď pořád rovně. Lidé před tebou uhnou!“ Pravidlo, které dělá silniční cyklistiku tak krásnou. Ale v posledních letech stále víc nebezpečnou.

VAVRDA: Když vládne fotbal. Rusko zatím zvládá organizaci turnaje na výbornou

Během čtvrtečního stoupání na legendární Alpe d‘Huez jeden z fanoušků vyběhl k Chrisi Froomovi a praštil ho do ramene. Brit atak ustál. Ital Vincenzo Nibali to štěstí neměl. Dle záběrů diváků z mobilních telefonů jeho pád zavinili nizozemští příznivci fandící jeho rivalovi v boji o celkové pořadí, Tomu Dumoulinovi. „Žralok z Messiny“ se ještě z kola zvedl, dokonce své konkurenty dokázal dojet, jenže následné vyšetření odhalilo zlomeninu obratle. A bývalý šampion Tour musel ze závodu odstoupit. Opravdu je tohle ono kouzlo cyklistiky? Opravdu sem patří dýmovnice, kvůli nimž cyklisté i řidiči doprovodných motorek nic před sebou nevidí? A s nimi vlastně i sami diváci, v drtivé většině ti slušní.

Jsme zpět u pravidla o tom, že závodník má jet neustále vpřed a nekličkovat – s tím, že lidé před ním se rozevřou. Jenže jak tento okamžik správně načasovat, když nic nevidíte? Je v pořádku, aby fanoušci způsobovali jezdcům zranění selfie tyčemi nebo ohrožovali svůj i jejich život tím, že se snaží udělat co nejlepší selfie a čekají do posledního možného okamžiku otočeni k pelotonu zády s telefonem v ruce?

Odpověď není složitá. Možná je načase, aby se cyklistika rozhodla pro změnu, byť hlupáků z řad fanoušků není většina. Vždyť každý také nekrade, ale všichni společně podléháme liteře zákona. Psaného zákona. V opačném případě by jednou nemuselo zůstat „jen“ u zlomeniny obratle jednoho z nejlepších závodníků současnosti.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!