1. listopadu 2018 0:54 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Na větší návštěvnost musíme být připraveni

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vojenský hřbitov v Náchodě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenský hřbitov v Náchodě | foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj) Na Památku zesnulých neboli Dušičky se každoročně na náchodských hřbitovech scházejí stovky lidí. Vzpomínají na svoje blízké, rozsvítí svíčku, položí květiny na rodinný hrob. O městské hřbitovy, které máme ve městě dva, se samozřejmě staráme celoročně, ale právě v těchto dnech je ještě důležitější, aby byly na větší návštěvnost připraveny.

Všechny otázky i případné problémy spojené s řízením hřbitovů má na starosti správa hřbitova, která je součástí odboru správy majetku a financování města Náchoda. Správa pečuje o údržbu a opravy, zajišťuje vybírání poplatků a zároveň řeší drobné problémy, jako jsou například neplatiči, jejichž počet a objem dluhů naštěstí není velký.

Problémem, se kterým se potýkáme, jsou případy vandalismu. Nejčastěji jsou pachateli drogově závislí lidé či nudící se mládež, myslím ale, že situace u nás není příliš odlišná od jiných obcí a měst. Musíme také řešit drobné krádeže vybavení hrobů, jež se bohužel stávají relativně často i přesto, že hřbitov je přes noc uzavřen. Vandaly neodrazuje ani vysoká zeď nebo plot, kterým je hřbitov oddělen. Ve večerních a nočních hodinách proto hřbitov kontroluje městská policie, abychom případům vandalismu a krádeží maximálně zamezili.

V Náchodě se nacházejí celkem čtyři hřbitovy – dva, které se využívají (Náchod a Pavlišov) a dva historické, které jsou kulturními památkami. Městské hřbitovy jsou v současné době kapacitně dostačující. Hroby, u nichž prošla doba nájmu a o které se již nikdo nestará, jsou v souladu se zákonem o pohřebnictví rušeny a znovu pronajímány. Zároveň připravujeme návrh rozšíření hlavního hřbitova, aby byla vytvořena dostatečná rezerva i pro příští desetiletí. Co se týká těch historických, první z nich je vojenský hřbitov z období Prusko-rakouské války roku 1866 a druhý židovský, který připomíná kdysi početnou náchodskou židovskou komunitu. Obě místa jsou přístupná pro veřejnost.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD
  • 0Diskuse