1. listopadu 2018 0:54 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Na větší návštěvnost musíme být připraveni

Vojenský hřbitov v Náchodě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenský hřbitov v Náchodě | foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj) Na Památku zesnulých neboli Dušičky se každoročně na náchodských hřbitovech scházejí stovky lidí. Vzpomínají na svoje blízké, rozsvítí svíčku, položí květiny na rodinný hrob. O městské hřbitovy, které máme ve městě dva, se samozřejmě staráme celoročně, ale právě v těchto dnech je ještě důležitější, aby byly na větší návštěvnost připraveny.

Všechny otázky i případné problémy spojené s řízením hřbitovů má na starosti správa hřbitova, která je součástí odboru správy majetku a financování města Náchoda. Správa pečuje o údržbu a opravy, zajišťuje vybírání poplatků a zároveň řeší drobné problémy, jako jsou například neplatiči, jejichž počet a objem dluhů naštěstí není velký.

Problémem, se kterým se potýkáme, jsou případy vandalismu. Nejčastěji jsou pachateli drogově závislí lidé či nudící se mládež, myslím ale, že situace u nás není příliš odlišná od jiných obcí a měst. Musíme také řešit drobné krádeže vybavení hrobů, jež se bohužel stávají relativně často i přesto, že hřbitov je přes noc uzavřen. Vandaly neodrazuje ani vysoká zeď nebo plot, kterým je hřbitov oddělen. Ve večerních a nočních hodinách proto hřbitov kontroluje městská policie, abychom případům vandalismu a krádeží maximálně zamezili.

V Náchodě se nacházejí celkem čtyři hřbitovy – dva, které se využívají (Náchod a Pavlišov) a dva historické, které jsou kulturními památkami. Městské hřbitovy jsou v současné době kapacitně dostačující. Hroby, u nichž prošla doba nájmu a o které se již nikdo nestará, jsou v souladu se zákonem o pohřebnictví rušeny a znovu pronajímány. Zároveň připravujeme návrh rozšíření hlavního hřbitova, aby byla vytvořena dostatečná rezerva i pro příští desetiletí. Co se týká těch historických, první z nich je vojenský hřbitov z období Prusko-rakouské války roku 1866 a druhý židovský, který připomíná kdysi početnou náchodskou židovskou komunitu. Obě místa jsou přístupná pro veřejnost.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Najdete na Lidovky.cz