Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Lázně Běloves se vracejí do správných rukou

Lázně Běloves jsou obklopeny zelení foto: ARCHIV RADNICE

Názor
Rok 2022 píše první řádky a já hledím vpřed s očekáváním, co nového tato nepopsaná kapitola, se zářící dvojkou, přinese. Číslice dva symbolizuje cit, emoci, spolupráci a jednotu – v současné době tolik potřebné a chybějící aspekty. Pojďme spolupracovat a držet pospolu. Jen tak si můžeme, jak já rád říkám, plnit své sny, a to nejen u nás ve městě.
  5:06

Pro následující období máme u nás na radnici smělé plány. Že se toho opravdu nebojíme dokazuje fakt, že na prosincovém jednání zastupitelstva byl jednohlasně schválen již druhý rok po sobě historicky nejvyšší rozpočet města v objemu 633 mil. Kč, v němž je zahrnuta částka 213 milionů korun určená výhradně na investice. Když říkám, že naše město je finančně zdravé a je vedeno odborníky, kteří se nebojí o problematice přemýšlet a diskutovat, nemýlím se. Děkuji všem kolegům z radnice, že i přes stále obtížné období podporují náročné vize pro rozvoj Náchoda. To mi osobně vhání vítr do plachet a vím, že každý proinvestovaný halíř se vrátí v podobě spokojeného žití v našem krásném městě.

A co že se u nás v Náchodě chystá? Mezi nejdůležitější investice roku 2022 patří nákup starých lázní Běloves, které se po více než 25 letech vrací do správných rukou. Jsem přesvědčen o tom, že toto rozhodnutí je tím nejodpovědnějším a nejdůležitějším v celé mé starostenské kariéře. Považuji to za další správný krok k obnovení lázeňské tradice, která byla tak nedbale přerušena. Je obrovská škoda zchátralých a již zdemolovaných budov, ale musíme se poučit z chyb našich předchůdců a začít jednat, abychom alespoň ten zbytek hrdosti a věhlasu starých lázní zachránili. Nákup areálu do vlastnictví města nám totiž umožní zapojit se do obnovy a rozvoje lázeňství i historicky známé a osvědčené léčivé prameny Ida. Propojením starých a malých lázní vznikne nová osa rozvoje lázeňských aktivit, a pokud budou ve vlastnictví Náhoda všechny přírodní léčivé zdroje, půjde o naprostý unikát, který nemá v celé České republice obdoby. Tím úplně prvním krokem, který v tomto areálu plánujeme, je obnova veřejného lázeňského parku v řádu milionů korun, kterou plánujeme zahájit již v letošním roce.

Mezi další významné plánované investice patří výstavba spolkového domu, kde získají své zázemí – jak název napovídá - náchodské spolky. Opět nechybí finanční injekce do oprav místních komunikací a řada dalších neméně přínosných a důležitých akcí. Stejně jako v předchozích letech myslíme i na oblast sociálních služeb, sport a kulturu, kde bude rozdělen též velmi významný objem finančních prostředků.

Bez snů a plánů, které se vám zhmotňují před očima, by bylo moje poslání starosty bezvýznamné. Když však věříte ve smysluplné a přínosné projekty, je to krásná, byť stále velmi odpovědná pozice. Bez podpory Náchoďáků by to ale nešlo. Patří jim za to velký dík.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Byt 2+kk, 48 m2, Hradec Králové
Byt 2+kk, 48 m2, Hradec Králové

třída Edvarda Beneše, Hradec Králové - Nový Hradec Králové
4 499 000 Kč