15. května 2019 18:53 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Náchod připravuje výstavbu nových bytů pro rodiny i seniory

Náchod připravuje výstavbu nových bytů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náchod připravuje výstavbu nových bytů. | foto: Archiv radnice

NÁCHOD Nedostatek bytů a dostupného bydlení je problémem napříč naší republikou a bohužel se tento stále zhoršující trend dotýká i Náchoda. I zde jsou jako na jiných místech nejohroženější nejzranitelnější skupiny obyvatelstva, mezi které patří zejména rodiny s malými dětmi, senioři a lidé s nízkými příjmy. Chci, aby lidé v Náchodě z

Chci, aby lidé v Náchodě zůstali, pracovali a rádi tady žili. I proto zavádíme řadu programů, které by tomu měly pomoc. Jmenoval bych například stipendijní program, kterým plánujeme podpořit studenty středních zdravotnických škol i vysokoškolských oborů a zároveň je motivovat k tomu, aby v budoucnu šli pracovat k nám do Náchoda. S tím úzce souvisí i dostupnost bydlení, a proto intenzivně pracujeme na tom, abychom tuto situaci řešili. 

Momentálně připravujeme výstavbu bytů, které budou prioritně určeny pro mladé rodiny. Počítá se také s novými malometrážními byty pro starší občany. Očekáváme, že výstavba bude zahájena již v příštím roce. Jednoznačně chceme do bydlení investovat a pokud možno čerpat k výstavbě dotace.

Jsem zastáncem toho, že město by mělo mít svůj bytový fond. Náchod v současné době disponuje omezených bytovým fondem, z něhož průběžně přiděluje uvolněné byty. 

Doufám, že nová výstavba situaci značně zlepší. Prioritně jsou městské byty přidělovány výdělečně činným osobám s přihlédnutím k jejich sociální situaci. Žadatelé, kteří se svými žádostmi uspějí, jsou nejčastěji matky samoživitelky nebo občané, kteří dostali výpověď z nájmu v privátních bytech a přitom jsou řádnými nájemníky a mají v péči nezletilé osoby.

Jan Birke