Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Počítá se každá ruka, každý strom

Náchodská radnice se na státní svátek pustila do díla. V lokalitě Babské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náchodská radnice se na státní svátek pustila do díla. V lokalitě Babské... | foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj)  Když byla v roce 1993 založena společnost Lesy města Náchoda, hospodařila a spravovala lesní majetek o rozloze zhruba 385 hektarů. V současnosti se stará o 1200 hektarů porostů, tedy více než trojnásobek původní rozlohy. Navíc spravuje i několik rybníků, které se nacházejí v blízkosti Náchoda.

Na radnici si velmi dobře uvědomujeme, že lesy mají nezastupitelný význam nejen z hlediska ochrany životního prostředí, ale i hospodářství. Les a lesní půda jsou přírodním bohatstvím a zaslouží si proto naši péči i ochranu. Bohužel ale kůrovcová kalamita se nevyhnula ani náchodským lesům a dopadla na ně poměrně těžce.

Navíc se zdá nejhorší za poslední dekádu, a to nejen u nás, ale ve velké části Královéhradeckého kraje. Na vině je jednak suché počasí, které tomuto škůdci vyhovuje, ale i hromadné rozšiřování dalších druhů tohoto brouka. Ke kůrovci smrkovému se přidaly další: kůrovec severský a lesklý, které napadají bohužel i mladší stromy.

Proto je velmi důležitá správná péče o les a včasná likvidace napadených dřečvin, aby se brouk nešířil dál. Lesy města Náchoda letos počítají s těžbou více než sedmi tisíc kubíků napadeného dřeva.

Na kalamitní situaci, která je způsobena klimatickými změnami, je ale potřeba reagovat i změnou způsobu zalesňování. Proto letos podíl listnatých dřevin při zalesňování náchodských lesů vzrostl zhruba na šedesát procent.

Nové stromy sázely celé rodiny

A právě se zalesňováním souvisí i naše dobrovolnická aktivita. Radní města Náchoda se rozhodli, že se v sobotu 28. září se pustíme do sázení nových stromků. Vyzvali jsme také zaměstnance městského úřadu i s rodinami, aby se k nám připojili.

Mám proto velkou radost, že se nás na svatého Václava sešlo téměř padesát místostarostů, radních a zaměstnanců městského úřadu. Společně jsme vysázeli přibližně 2500 kusů sazenic dubu, buku a douglasky na pasece určené pro zalesnění o výměře přibližně 0,40 hektarů v lokalitě Babské zatáčky.

Všichni jsme si odnesli především dobrý pocit, že nám není naše životní prostředí lhostejné, protože každá ruka a každý vysazený strom se počítá.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.