Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Počítá se každá ruka, každý strom

Náchodská radnice se na státní svátek pustila do díla. V lokalitě Babské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náchodská radnice se na státní svátek pustila do díla. V lokalitě Babské... | foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj)  Když byla v roce 1993 založena společnost Lesy města Náchoda, hospodařila a spravovala lesní majetek o rozloze zhruba 385 hektarů. V současnosti se stará o 1200 hektarů porostů, tedy více než trojnásobek původní rozlohy. Navíc spravuje i několik rybníků, které se nacházejí v blízkosti Náchoda.

Na radnici si velmi dobře uvědomujeme, že lesy mají nezastupitelný význam nejen z hlediska ochrany životního prostředí, ale i hospodářství. Les a lesní půda jsou přírodním bohatstvím a zaslouží si proto naši péči i ochranu. Bohužel ale kůrovcová kalamita se nevyhnula ani náchodským lesům a dopadla na ně poměrně těžce.

Navíc se zdá nejhorší za poslední dekádu, a to nejen u nás, ale ve velké části Královéhradeckého kraje. Na vině je jednak suché počasí, které tomuto škůdci vyhovuje, ale i hromadné rozšiřování dalších druhů tohoto brouka. Ke kůrovci smrkovému se přidaly další: kůrovec severský a lesklý, které napadají bohužel i mladší stromy.

Proto je velmi důležitá správná péče o les a včasná likvidace napadených dřečvin, aby se brouk nešířil dál. Lesy města Náchoda letos počítají s těžbou více než sedmi tisíc kubíků napadeného dřeva.

Na kalamitní situaci, která je způsobena klimatickými změnami, je ale potřeba reagovat i změnou způsobu zalesňování. Proto letos podíl listnatých dřevin při zalesňování náchodských lesů vzrostl zhruba na šedesát procent.

Nové stromy sázely celé rodiny

A právě se zalesňováním souvisí i naše dobrovolnická aktivita. Radní města Náchoda se rozhodli, že se v sobotu 28. září se pustíme do sázení nových stromků. Vyzvali jsme také zaměstnance městského úřadu i s rodinami, aby se k nám připojili.

Mám proto velkou radost, že se nás na svatého Václava sešlo téměř padesát místostarostů, radních a zaměstnanců městského úřadu. Společně jsme vysázeli přibližně 2500 kusů sazenic dubu, buku a douglasky na pasece určené pro zalesnění o výměře přibližně 0,40 hektarů v lokalitě Babské zatáčky.

Všichni jsme si odnesli především dobrý pocit, že nám není naše životní prostředí lhostejné, protože každá ruka a každý vysazený strom se počítá.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...