3. května 2018 1:41 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

V Bělovsi si připomene bitvu z konce války

Pomník obětem osvobozování Náchoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomník obětem osvobozování Náchoda | foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj) S koncem druhé světové války a Náchodem se pojí příběh družiny sovětských tankistů, kteří 9. května směřovali z Polska k Náchodu, aby s místními oslavili konec války. Tou dobou ale ještě nevěděli, co je čeká.

U běloveské celnice je totiž náhle přepadla kolona německých stíhačů tanků spolu s jednotkami SS. Němci byli proti Sovětům v přesile. Ti totiž měli jen automaty a ruční granáty. I přes veškeré své snahy tak všech 32 rudoarmějců z 291. gatčinské divize padlo při boji za obnovu svobody Náchoda a spolu s nimi i několik obyvatel města. A právě jejich památku si každoročně připomínáme na staroměstském hřbitově položením věnců u památníku Rudé armády.

Letošní připomínková akce se uskuteční 8. května v 9.30 hodin u pomníku rudoarmějců na staroměstském hřbitově, kde jsou všichni padlí pohřbeni. Poté se přesuneme k pamětní desce kapitána Jaroše na Masarykovo náměstí a k pamětní desce obětí nacismu v Hrašeho ulici. Bitvu z 9. května 1945 si připomeneme také přímo na místě, tedy u bývalé celnice v Bělovsi. Pietní akt pak zakončíme v sousedství, u pomníku padlých ve světových válkách u fotbalového hřiště v Bělovsi.

Rád bych tímto všechny pozval, aby se s námi akce zúčastnili. Sejdeme se v 9.15 hodin na hřbitově, u horní brány vlevo a budeme pak společně pokračovat dále. Je to sice už 73 let od konce války, to ale neznamená, že bychom na hrdiny její doby měli zapomínat.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Najdete na Lidovky.cz