Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Kucmoch, Pavlišovák nebo švestkouka. Největší specialita je ale tekutá

Od poloviny prosince 2019 je chloubou Náchoda opět minerálka. Běloveské bublinky. foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj) - Dobré jídlo mám rád a nijak se tím netajím. U nás v Náchodě máme hned několik specialit, za kterými se určitě vyplatí přijet. Dát si kramfleky, kucmoch nebo švestkouku rozhodně stojí za to. A kdo ho ještě nezná, musí rozhodně vyzkoušet Pavlišovský řízek. A nakonec je třeba vše pořádně zapít našimi bublinkami!
  1:30

Ta největší náchodská specialita, na kterou jsem velmi hrdý, se u nás totiž podává do hrníčků a skleniček od poloviny prosince loňského roku. Je to naše minerální voda Běloveské bublinky, která navazuje na dvousetletou tradici náchodského lázeňství. Jméno jí dali sami obyvatelé Náchoda. Vodu si už dnes můžete natočit z celoročně otevřeného pítka. V letošní sezoně chceme zprovoznit dalších dvanáct pítek, ze kterých potečou minerální vody z obou vrtů Běla i Jan. Na jaře navíc plánujeme otevření kavárny s cukrárnou v přízemí objektu lázní, v prvním patře Vily Komenský si zase prohlédnete expozici o historii lázeňství v Náchodě. Naše město se tímto stává součástí nově otevřeného česko-polského lázeňského okruhu, který měří zhruba 50 kilometrů.

Po lázeňských procedurách vyhládne a pak přicházejí na řadu místní dobroty. Specialitou východočeské kuchyně jsou pokrmy z brambor. Najdete je tu všech možných úpravách, na slano i sladko, jako přílohu i jako hlavní jídlo. Škubánky, placky nebo dokonce koláče. Snad nejznámějším zástupcem slané úpravy jsou kramfleky čili bramboráky. Nejlepší jsou dokřupava vypečené a někdy se potírají česnekem. Sladké pochoutce z bramborového těsta u nás říkáme kucmoch. Jsou to škubánky, které bývaly tradičním jídlem a nejčastěji se sypaly mákem nebo strouhaným perníkem a polévaly rozpuštěným máslem. Krajovou zajímavostí je také švestkouka, uzené vepřové s výraznou omáčkou z povidel, medu, červeného vína a koření se skořicí a hřebíčkem.

Nejznámější místní specialitou je ale Pavlišovský nebo Úpický řízek. „Pavlišovák“ je velmi netradiční kombinace: smažený obalovaný řízek podávaný s knedlíkem a zelím. Na první pohled to vypadá zvláštně, ale budete-li mít možnost, určitě ho ochutnejte. Jedna z verzí praví, že recept vznikl náhodou v hostinci v Pavlišově, když tam nečekaně přišli hladoví návštěvníci. Kuchařce však zbývaly jen řízky, zelí a knedlík, a tak jim vše naservírovala dohromady. Hostům chutnalo, a tak se jídlo stalo součástí místního jídelníčku.

Do Náchoda se vyplatí přijet nejen za dobrým jídlem a pitím, ale i za odpočinkem, sportem nebo zábavou. U nás si své najde každý.

JAN BIRKE, starosta Náchod, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!