Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
14. listopadu 2019 1:16 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Důležité je, že v Náchodě lidé skutečně žijí

Náchod není jen satelitním městečkem, kam se lidé pracující v některé z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náchod není jen satelitním městečkem, kam se lidé pracující v některé z... | foto: ARCHIV RADNICE

Atmosféra v mnoha menších obcích či vesnicích, zvlášť v těsné blízkosti větších měst, často trpí rivalitou mezi místními starousedlíky a nově přistěhovanými obyvateli. Noví obyvatelé zpočátku nemají ve městě sociální vazby a pokud současně odjíždí za prací do větších měst, se starousedlíky se příliš nepotkávají. Život mimo komunitu pak vede k ostražitosti na obou stranách.

Jediným řešením je vytvořit v obci dostatek příležitostí pro setkávání obyvatel všech věkových kategorií a nejrůznějších zájmů.

Poloha Náchoda v rámci Královéhradeckého kraje je pro nás v tomto směru výhodná – Náchod není jen satelitním městečkem, kam se lidé pracující v některé z metropolí vrací jen přespat, ale městem s plnohodnotnou infrastrukturou, bohatou kulturou a společenským životem. Velkou výhodou je také fakt, že v okolí je spousta firem a podniků nabízejících zaměstnání. Lidé tedy v Náchodě skutečně žijí – pracují, studují, nakupují, sportují a chodí za kulturou i za zábavou. Ve městě funguje kino, dvě divadelní scény, několik galerií a další kulturní zařízení, ve kterých se pravidelně konají akce pro všechny věkové i zájmové skupiny.

Radnice ve spolupráci s kulturními a sportovními organizacemi podporuje také setkávání občanů na nejrůznějších vzdělávacích akcích, přednáškách nebo výtvarných dílnách pro děti, dospělé i seniory. Propojování lidí z různých generací u nás věnujeme velkou pozornost a současně se snažíme přicházet s programy, které budou pro obyvatele užitečné, a tedy zajímavé. Jeden z příkladů podpory mezigeneračního setkávání je program pro prarodiče a děti, kdy se starší generace od vnuků učí ovládat moderní technologie. Dalšími akcemi se zajímavým programem jsou například komentované výstavy, speciální prohlídky zámku nebo kaple, návštěva pivovaru s ochutnávkou nebo degustace kávy či rumu. Pro zájemce o psychologii jsou určeny kurzy sebepoznání, diskuze o výchově dětí nebo přednášky o psychosomatice. Milovníci historie ocení přednášky o minulosti regionu, o vodních mlýnech, historické vojenské technice nebo setkání ve skanzenu. Dovědět se můžete i to, jak se na Náchodsku nadávalo. Pro děti jsou pravidelně připraveny vzdělávací programy, které je zábavnou formou seznámí například s archeologií nebo s historií místního zámku. Nechybí ani výtvorné a tvořící dílny. Na své si přijdou i milovníci hudby, potěšit se mohou na přenosech operních či baletních představení v kině nebo třeba na blues-jazzových či swingových večerech s živou hudbou. Kromě toho se lidé setkávají na oblíbených tematických akcích jako je výlov rybníka, dýňování, halloweenská párty nebo třeba vánoční trhy. Příležitostí setkat se na zajímavých akcích je mnoho a lidé je hojně využívají. Dobré vztahy jsou základem přívětivého prostředí a atmosféry a ty se nám v Náchodě daří pěstovat.

JAN BIRKE, starosta Náchod, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchod, ČSSD

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.