31. května 2018 1:46 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Náš úklidový tým dokáže bleskově uklidit každý nepořádek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
V Náchodě funguje motivační systém, který vede ke slevám za svoz odpadu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Náchodě funguje motivační systém, který vede ke slevám za svoz odpadu. | foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj) Stejně jako většina obcí, i u nás se poměrně hojně třídí. Přeci jen, Češi se v téhle disciplíně dlouhodobě umisťují na předních příčkách a ani Náchod není pozadu.

Kromě třídění klasických odpadů, jako jsou plast, papír a sklo, se snažíme rozšířit naše možnosti a umožňujeme likvidaci i objemného odpadu, bioodpadu nebo nebezpečného odpadu. Zároveň jsme součástí projektu Třídění komunálních odpadů v evropském městě Kudowa – Náchod, který se snaží zlepšit kvalitu životního prostředí v česko-polském příhraničí.

Při sběru odpadu máme malý motivační systém, který vede ke slevám za svoz. Standardní cena je stejně jako loni 650 korun. Kdo zaplatil do konce února, má slevu 200 korun, zaplatí tedy o něco málo víc než jednu korunu za den. V případě úhrady do konce května činí sleva 150 korun.

Zároveň se v Náchodě snažíme každým rokem zlepšovat možnosti třídění, letos tak plánujeme vytvořit 12 nových míst s barevnými kontejnery. Mimo ty můžou naši občané třídit také pomocí velkoobjemových kontejnerů, mobilní sběrny nebo sběrného dvora. Bohužel, ne všichni si zvykli na využívání sběrného dvora, a tak se stále často setkávám s tím, že se někteří zbavují odpadu tak, že jej prostě odloží u barevných popelnic určených pro třídění. Naštěstí máme v Náchodě tým zaměstnanců úřadu, kteří jsou v rámci veřejně prospěšných prací schopni reagovat na jakýkoli podnět občanů neuvěřitelnou rychlostí. Díky nim se nepořádek u popelnic dlouho neudrží a za to bych jim velice rád poděkoval.

Velkou pomocí nám je také projekt Třídění komunálních odpadů v evropském městě Kudowa – Náchod, ve kterém se mimo klasických aktivit věnujeme vzdělávání obyvatelstva v této oblasti, vyměňujeme si zkušenosti a modernizujeme celý systém. V rámci tohoto projektu se uskutečnila i mezinárodní ekologická soutěž, jejíž součástí byl sběr druhotných surovin. Naše děti v ní rozhodně nebyly pozadu, a to i díky českému vzdělávacímu systému. Každý školák je totiž dnes zvyklý nosit do školy plastové lahve, papíry nebo víčka. Tato maličkost v nich podle mě buduje důležitý základ k takovému zvyku, jakým je třídění odpadu.

Jan Birke, starosta Náchoda, ČSSD

Jan Birke, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD
  • 0Diskuse
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.