Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

HUDEMA: Důchodová reforma je u nás taková cesta tam a zase zpátky. Většina z nás na ní ale chudne

ilustrační snímek foto: Pixabay.com

Názor
Vládní strany zvažují prodloužení hranice odchodu do důchodu. Není to překvapivé. Současná podoba našeho důchodového systému je neudržitelná.
  20:30

Jednoduchých řešení je jen pár: zavést v budoucnu velmi nízké důchody, zvýšit radikálně odvody na důchodové pojištění nebo hranici pro odchod do penze.

Vyrobit mraky důchodců, kteří nebudou mít na jídlo, nikdo nechce. Zvýšit zdanění práce, do nějž se počítá i důchodové pojištění, které je také daní, je problematické. Už tak je vysoké a lidé i kvůli tomu utíkají k práci načerno. Výrazné zvýšení zdanění by tak jen zvětšilo díru v důchodovém systému. Zbývá tak zvýšení důchodového věku.

Fiala z SPD přeje Pekarové práci u pásu do 68 let, cesta na Tchaj-wan mu vadí

Je to řešení, které bylo schváleno už v roce 2011 a zrušeno v roce 2016. Teď je znovu na stole. A pokud by se vláda rozhodla ke složitějšímu, ale dlouhodobějšímu řešení penzí, nejspíš se objeví návrh fondového penzijního spoření zavedený roku 2013 a zrušený ke konci roku 2015.

Důchodová reforma je u nás taková cesta tam a zase zpátky. Jen na ní na rozdíl od stejnojmenné literární předlohy nikdo nezmoudřel ani nezískal poklad. Spíš všichni o peníze přišli.

Autor:

Mohlo by vás zajímat