Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEFF: Vinnetouova smrt

Názory

  16:00
V sobotu dávala ČT první díl nového německého seriálu podle Vinnetoua od Karla Maye. Mirka Spáčilová správně poznamenala ve své recenzi na iDNESu, že je to spíš podle Karla Marxe. Zhlédl jsem to s velkým zájmem. Vinnetou ze šedesátých let mě zastihl jako mladého muže, který vnímal komické stránky díla natočeného ve vypůjčených kostýmech na březích Plitvického jezera, ale zase jsem nebyl tak daleko od věku, kdy jsem Mayovy knihy s ilustracemi Zdeňka Buriana náruživě hltal.

Nik Xhelilaj jako Vinnetou foto: MAFRA

Brzy po Veinnetouovi vtrhli do indiánské tematiky i soudruzi z NDR. Nasadili Gojko Mitiče a tehdy se zrodila dílka jako Synové Velké medvědice, Náčelník Velký had a Zlato v Black Hills. Bylo to prvoplánově propagandistické, ale všechna čest: proti tomu, co teď předvedl Philipp Stölz, to byl western jakoby z dílny Clinta Eastwooda.

Nějak mě to píchlo v zátylí, snad proto, že to hrají v době, kdy si připomínáme vznik Charty 77 a vracejí se vzpomínky na pád režimu a vybavoval jsem si tehdejší plakát s žebříkem opřeným o zeď jako symbolem návratu do Evropy. Přes čtvrt století uplynulo a žebřík jsme zdolali. Co dál?

Ten film je pitomost. Jenže tohle marxistické umění má vždycky silnou výpověď symptomatickou. Podbízivě se snaží vyhovět požadavku doby a ten z nového Vinnetoua čouhá jako péro z gauče. Je zřetelně čitelný, zkusmě ho přečíst.

Začněme Old Shatterhandem. Toho hrával impozantní Lex Barker, zamlada hrával Tarzana. Wotan Möhring by Tarzana hrát nemohl. Vypadá jako šoufl regenschori odněkud z Schwarzwaldu. V souladu s předlohou přichází k Apačům ze stavby železnice. Tu budují jen grázlové a opilci pod ochranou ožralé soldatesky. Však si Old Shatterhand taky rád přihne a rozrušen z vraždy Vinnetouova otce se večer ožere a ráno se probudí v kurvím budoáru. Prostě, běloch musí být záporák, i když je vyjímečně náhodou klaďas, a věříme, že v příštím filmovém zpracování bude Old Shatterhand transgenderová černoška. Ve filmu jsme svědky jeho přerodu: on věří v technický pokrok a ukazuje Vinnetouovi pohlednice znázorňující civilizační vymoženosti. K čemu měnit svět k lepšímu? diví se sestra náčelníka Apačů. Vždyť je dobrý už teď... načež Vinnetou ukazuje na kývající se traviny prosvícené světlem. V bělochovi se probudí kádrové zázemí (jeho otce zastřelili policajti v dělnických bouřích) a pohlednice rituálně spálí. Ano, železnice je špatná, buďme všichni Indiány. A tak dále.

Nik Xhelilaj jako Vinnetou
Nik Xhelilaj jako Vinnetou

Kdepak zůstali soudruzi z NDR, slabé propagandistické kafe před padesáti lety uvařil režisér Gottfried Kolditz, a že se panečku snažil! Teprve tohle je ta správná ideologická nalejvárna, tohle je to správné politické školení mužstva! Vyhovuje požadavku doby. Když si toto uvědomím, je mi z toho hněvno. Tady se usiluje o to, abychom definitivně zblbli a podvolili se. A je šílené, že mráz tentokrát přichází ze Západu.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...