Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Nekonečné lustrace

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček (vlevo) a zástupce ředitele Archivu bezpečnostních složek Martin Pulec ukazují archiválii na tiskové konferenci v Praze, kde byly zveřejněny registrační protokoly vojenské kontrarozvědky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček (vlevo) a zástupce ředitele Archivu bezpečnostních složek Martin Pulec ukazují archiválii na tiskové konferenci v Praze, kde byly zveřejněny registrační protokoly vojenské kontrarozvědky. | foto: ČTK

Před několika dny se na internetových stránkách Archivu bezpečnostních složek Ústavu pro studium totalitních režimů objevily seznamy, které obsahují mimo jiné tajné spolupracovníky vojenské kontrarozvědky (VKR) z komunistických časů.

Jen to, co z nového odhalení citovaly noviny, stojí za zamyšlení: vyskytují se tam jména zákonodárců, s nimiž byly v posledních měsících a letech spojeny různé těžko pochopitelné aféry – a toto zveřejnění by mohlo vysvětlovat, že aféry mohly skrývat takové či makové vydírání.

Existuje snad lepší důkaz o tom, že podobným záležitostem lze nejlépe zabránit zveřejněním informací? Jakmile je informace veřejně dostupná, nemůže s ní už ve svůj prospěch manipulovat její „vlastník“, to je snad jasné. Ale v České republice možná opravdu už nemá moc smyslu disputovat o smyslu či účinnosti lustrací, lze říci, že jejich užitečnost pro očistu a zprůhlednění veřejného života se už prokázala.

 S údaji z registru a dalších evidenčních pomůcek je však ten problém, že bez nahlédnutí do příslušného svazku není zrovna jasné, oč při spolupráci šlo – zda dotyčný s chutí donášel, anebo se kroutil, jak mohl, aby tajným policistům náhodou neřekl něco, co by poškodilo někoho jiného. V případě VKR to platí ještě o něco víc než u jiných komunistických tajných služeb. Získáváni ke spolupráci obvykle bývali vojáci základní služby, už i tak zmatení a nejistí, a navíc zastrašení nepříjemným prostředím.

 Chceme-li se tedy dozvědět, „jak to vlastně bylo“, musíme velmi pozorně zkoumat svazek, a není-li dostupný, pak svazky, které by mohly mít něco společného s tím, co se chceme dozvědět. Usuzovat jen z toho, že je v registru zaneseno něčí jméno, je ošemetné. V případě spolupracovníků VKR o to ošemetnější, že zveřejněné seznamy neposkytují klíč ke kategoriím tajných spolupracovníků, nebo jsem ho aspoň nenašla.
A tyto kategorie byly u VKR ještě o kus složitější než u jiných tajných služeb. Archiv bezpečnostních složek – nebo pracovníci ÚSTR, kteří seznamy připravili ke zveřejnění – by tedy měli veřejnosti poskytnout nejen jména, ale doplnit také alespoň základní klíče k jejich pochopení.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!