29. prosince 2006 10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Nelichotivé déja vu

Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek. | foto: Michal Doležal, ČTK

PRAHA Posedlost, s jakou se politické strany snaží udržovat zdání jednoty a pevného vedení, se může jevit zvnějšku samoúčelná, ne-li přímo odpudivá. Jak to vypadá, když jednota a pevné vedení chybí, můžeme bohužel pozorovat na jednáních o sestavování vlády.

Jednání Mirka Topolánka totiž bylo neúspěšné, a tento neúspěch není záležitostí pouhých dojmů - lze ho vyjádřit čísly. Konkrétně to jsou čísla 10 : 3 : 3 versus 9 : 4 : 5. Tak se změnil poměr vládních křesel ODS, lidovců a zelených od první vlády, kterou si spolu dohodli v červnu, k té, kterou sestavili včera, Není divu, že členové ODS nejsou nadšeni, a to bez ohledu na to, jak jim konvenuje či nekonvenuje Karel Schwarzenberg. V první vládě měla jejich strana váhu přes 62 procent, teď má mít 50, a co je důležitější, vzdala se většiny. Když Topolánek mluví o pocitu déja vu, jen tím přivolává nepříjemné srovnání.

Během těch uplynulých šesti měsíců Topolánek promrhával vyjednávací kapitál. Jeho protihráči - ať už sociální demokracie nebo menší strany - věděli, že potřebují dostat Topolánka do nechráněné pozice, kdy nemá nic v záloze. To se povedlo Paroubkovi v srpnu, kdy Topolánka vylákal tak daleko, že se mu jeho dosavadní trojkoaliční stovka hlasů rozpadla. ODS pak od propasti nové opoziční smlouvy vycouvala, ale vyvázla z toho o něco slabší.

Menší strany dostaly Topolánka na lopatu v posledních týdnech, poté, co ODS uťala vyjednávání s ČSSD. Přesněji řečeno ho předsedovi navzdory uťala výkonná rada, jenže od toho je předseda, aby držel takové orgány pevně v rukou. Čunek s Bursíkem měli lehkou práci, neboť co teď Topolánkovi zbývá jiného? Vláda s ČSSD, v níž budou mít obě strany stejně křesel a Rath bude ministrem zdravotnictví?

Politik, který je jen dobrý stratég a schopný vyjednavač, veřejnost příliš nenadchne. Bohužel, jakmile se těchto vlastností nedostává, náklady pro veřejnost jsou nezanedbatelné. V tomto případě spočívají v další mrtvě narozené vládě, která nemá jisté ani hlasy vlastních poslanců.
Martin Weiss

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz