Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NĚMEČEK: Zamilovaný premiér by měl skončit

Názory

  11:00
PRAHA - Případ Nagyová by byl směšný, kdyby nebyl vážný. Policejní operace, která nyní ničí premiéra Petra Nečase, je tak nepřehledná, protože jsou v ní smíchány tři případy:

Jana Nagyová a Petr Nečas. foto: ČTK

  • 1) obvinění premiérovy asistentky Jany Nagyové, že nezákonně úkolovala vojenskou tajnou službu,
  • 2) obvinění bývalých poslanců ODS, že za svou rezignaci údajně „cosi“ přijali,
  • 3) zátah na „obchodníky s vlivem“ Rittiga a Janouška, kde není obviněn nikdo.

Komentovat se dá zatím jen první z nich – nejtrapnější a nejintimnější –, u nějž už text obvinění známe. Případ by byl směšný, kdyby zároveň nebyl tak vážný: policie tvrdí, že Nagyová nechala sledovat premiérovu manželku vojenskými špiony a urychlila tím jeho rozvod. A to nikoli tak, že by si před nimi povzdechla – a vojáci ze služební horlivosti vyběhli do terénu. Podle policejního obvinění jim dala adresu, fotografii a převzala výslednou zprávu.

Bylo by to směšné, jako když Hugh Grant hraje zamilovaného britského premiéra. Petr Nečas brání Janu Nagyovou nikoli jako politický profesionál (to by se jí ihned zbavil, jak mu zkušeně radí ministr financí), ale jako zamilovaný nešťastník.

Kauza Nagyová

Jenže je to i vážné. Nagyové očividně tak stoupla moc do hlavy, že se chovala ke státní tajné službě jako ke svým soukromým pinkertonům. Vojenskou tajnou službu nelze takto zneužít pro sledování neškodných civilů – bez vědomí ministra obrany, bez povolení soudu.

Anketa

Měl by premiér Petr Nečas složit funkce?

Ano. Za své nejbližší spolupracovníky nese plnou zodpovědnost. 7056
Ne. Policie zatím nepředložila přesvědčivé důkazy. 1586

Nyní čekáme, co přesně je v obvinění bývalých poslanců ODS. Premiér má jistě pravdu, že rozdílení funkcí patří k politice. Ale na opačném pólu je situace, kdy by si poslanec nechal slíbit peníze za to, jak bude hlasovat. A mezi oběma krajnostmi je spousta odstínů.

Už případ č. 1 je však dostatečně vážný na to, aby ukončil kariéru Jany Nagyové i jejích mužů. Všech.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat