26. října 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Nemlaskejte. Někdy to komunisté prostě přeženou

Předseda ČSBS Jaroslav Vodička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSBS Jaroslav Vodička. | foto: ČTK

Občas máme pocit, že vše se řítí ke špatným koncům. A že už je možné úplně cokoli. Přitom populistická politika má i svoje světlé stránky – třeba umí bez váhání otočit kormidlem. Ukážeme dva příklady: Vepřín v Letech či dotace Svazu bojovníků za svobodu.

Patří k velkému paradoxu dějin, že úkol, o nějž marně usilovaly takové osobnosti jako Václav Havel či Karel Schwarzenberg, nakonec dotáhli k cíli úplně jiní: ministr kultury za KDU-ČSL Daniel Herman a ministr financí za ANO Andrej Babiš. Právě ti dva dosáhli toho, že na místě bývalého romského koncentračního tábora už nebude stát páchnoucí vepřín.

Svaz bojovníků za svobodu byla vždy svého druhu komunistická organizace, která vylučovala některé protikomunistické bojovníky a která s totalitní mocí radostně kolaborovala. Navíc s přibývajícími lety účastníků odboje ubývá a i ti přeživší nejsou připraveni na manažerské funkce. Tento svaz si teď mohl spokojeně pohvizdovat. Díky podpoře KSČM pro novou vládu se z něj měla stát nejlépe dotovaná pamětní organizace s dotací 6,3 milionu převyšující tu pro legionáře či politické vězně.

Ale šéfovi svazu Jaroslavu Vodičkovi to bylo málo, rozhodl se nové pořádky ukázat úplně bezostyšně a udělil medaili Zdeňku Ondráčkovi, který bojoval za svobodu tím, že během Palachova týdne tloukl demonstranty. A to bylo příliš i na jinak laxní národ. Z organizace vystoupil primas český Dominik Duka a sám premiér prohlásil, že dotaci nepodpoří.

Optimisté se mohou radovat, že poukazovat na nešvary se vyplatí. Pesimisté řeknou: soudruzi, kdybyste u toho koryta tolik nemlaskali, měli byste ho dosud plný.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz