Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Názory

Neutralita není lhostejnost. Švýcarsko se aktivně podílí na pomoci napadené Ukrajině

Na cestě do Švýcarska. Ukrajinští uprchlíci, které z jejich domovů vyhnala ruská agrese, čekají v Krakově na autobus do humanitárního cíle v alpské zemi. Snímek je z 1. dubna. foto: Profimedia.cz

Názor
Ruská vojenská agrese proti Ukrajině působí nezměrné utrpení a staví evropskou bezpečnost před historickou výzvu. Česká republika a Švýcarsko jsou součástí svobodomyslného evropského společenství hodnot a společně usilují o mír, svobodu a demokracii.
  13:38

Ve čtvrtek 26. května mi bude ctí navštívit Prahu a setkat se s prezidentem republiky Milošem Zemanem, ministrem zahraničí Janem Lipavským a ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem. Při této příležitosti budeme mít možnost detailně diskutovat o situaci na Ukrajině a o geopolitických důsledcích ruské agrese pro Evropu.

Naše výměna názorů bude za této situace důležitá. Nejen proto, že Česká republika v červenci převezme předsednictví v Radě Evropské unie, ale především proto, že se v této zemi, která po rozdrcení pražského jara v roce 1968 zažila okupaci armádami Varšavské smlouvy, setkává brutální ruský útok proti Ukrajině se silnou odezvou veřejnosti.

Švýcarská vláda uvalila na Rusko v reakci na ruskou vojenskou agresi na Ukrajině a zásadní porušení mezinárodního práva stejné sankce jako Evropská unie.

Proč nechce Rakousko vstoupit do NATO? Místní intelektuálové se ptají, zda má neutralita ještě smysl

Švýcarsko se tak striktně drží neutrality v užším smyslu slova, tedy práva neutrality a v souladu s ním vojensky nefavorizuje žádnou z válčících stran poskytováním vojsk nebo zbraní, avšak reakce formou připojení se k sankčním balíčkům EU je oprávněná.

Humanitární tradice a dobré služby Švýcarska

Švýcarsko se aktivně angažuje v otázkách dodržování mezinárodního humanitárního práva. Děsivé záběry naznačují páchání válečných zločinů na civilním obyvatelstvu. Zásadně odsuzujeme takovéto závažné porušování Ženevské úmluvy a aktivně se zasazujeme o jeho vyšetření Mezinárodním trestním soudem.

Ukrajině projevujeme velké sympatie. Je to jiný postoj, než jsme měli k Afgháncům či Syřanům, říká novinářka

Švýcarsko od začátku války poskytuje humanitární pomoc v příhraničních regionech i na území Ukrajiny. Švýcarsko je už dlouho centrem dění v humanitární oblasti, neboť v Ženevě má své hlavní sídlo Mezinárodní výbor Červeného kříže. Švýcarsko tradičně působí v roli stavitele mostů a budou-li si to strany konfliktu přát, je kdykoliv připraveno nabídnout své dobré služby a podpořit mírová jednání poskytnutím bezpečného místa pro vedení dialogu. Čtvrtého a pátého července 2022 se v Luganu uskuteční Ukraine Recovery Conference, kterou Švýcarsko organizuje společně s Ukrajinou. Na jejím uspořádání jsem se před několika týdny dohodl s prezidentem Zelenskym.

Za svobodu a demokracii

Země sousedící s Ukrajinou jsou vystaveny značné zátěži v důsledku velkého počtu uprchlíků. V této souvislosti bych chtěl vyzdvihnout enormní solidaritu a velkorysost české vlády a občanů, kteří přijali více než 340 000 Ukrajinek a Ukrajinců. Tísnivá situace ukrajinských uprchlíků se hluboce dotýká i nás ve Švýcarsku, a proto se solidárně snažíme poskytnout u nás ochranu a útočiště více než 50 000 lidí na útěku.

Tato válka je nesmírně znepokojivá, přičemž útok na demokratickou zemi zásadně mění bezpečnostní situaci v Evropě. V duchu solidarity a vzájemné podpory stejně smýšlejících partnerů se Švýcarsko v rámci své politiky neutrality aktivně podílí na společném úsilí v oblasti humanitární pomoci, pomoci uprchlíkům a v sankční politice.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...