Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Starostové píší

Nezůstal ušetřen ani jeden dům

Památník obětí první světové války doplnila jména padlých německých obyvatel. foto: ARCHIV RADNICE

SUDICE (Moravskoslezský kraj) - Sudice, jako první československá obec ve směru postupu fronty Ratiboř – Ostrava, byly již 27. března 1945 zasaženy dělostřeleckými granáty postupující sovětské armády. Odpoledne se snesla na obec sovětská letadla a shazovala bomby na seskupení nepřátel. Hořely domy, hospodářské budovy. Tenkrát zde žilo 1300 obyvatel, z nichž většina byla již před příchodem fronty evakuována do vnitrozemí, další ve spěchu opouštěli obec, v níž zůstalo v době bojů pouze osm osob.
  1:05

Německá vojska sice ustupovala, dříve však zničila tři mosty vedoucí přes Oldřišovský potok. Do večera byly Sudice v jednom plameni. Příštího dne okolo druhé hodiny vstoupily do obce první sovětské jednotky 60. armády generálplukovníka P. A. Kuročkina a Sudice byly opět svobodné. Dne 15. dubna 1945 vstoupila do Sudic i česká armáda. Byl to první vstup českého vojáka na území České republiky, nepočítám nyní Slovensko. Bojů se kromě sovětské armády aktivně účastnil také 1. československý armádní sbor a především 1. československá letecká smíšená divize a 1. československá samostatná tanková brigáda.

Děla utichla, v obci zavládl klid a mír, vrátili se obyvatelé, aby se pustili do náročné práce – znovu postavit Sudice, které byly z 68 % zničeny. Nezůstal ušetřen ani jeden dům, všude trčely ohořelé zdi, silnice byly rozbité, náměstí úplně zničené. V roce 1946 došlo k odsunu zhruba 300 původních německých obyvatel.

Dlouhou dobu po válce pak Sudice navštěvovaly různé delegace a Sudice byly také první zastávkou při oslavách výročí osvobození naší republiky a připomínkou zahájení bojů Ostravské operace.

V roce 1958 byla při kopání základů rodinného domu nalezena lidská kostra. Po identifikaci bylo zjištěno, že se jedná o tělo mrtvého gardového seržanta Vasilije Nikolajevič Pugačeva. Jeho ostatky byly pohřbeny na vojenském hřbitově Rudé armády v Hlučíně. V roce 1960 mu pak byla odhalena na náměstí v Sudicích pamětní deska. V tomto roce byl zbudován Památník československých tankistů, jehož odhalení se zúčastnil armádní generál Ludvík Svoboda. Ten pak v roce 1965 přijal společně s generálporučíkem Vladimírem Jankem čestné občanství obce Sudice. V roce 1965 bylo v naší obci umístěno letadlo Šturmovník, aby připomínalo, že Sudice osvobozovali i českoslovenští letci. V roce 1999 bylo vyměněno za letadlo Delfín. V roce 1974 byla v Sudicích otevřená základní devítiletá škola, která nesla jméno ZDŠ 1. československé samostatné tankové brigády v SSSR. V roce 1980 byl odhalen památník s názvem Památník osvobození a tankem T 34.

Ještě pár let zpátky navštěvovali každé jaro tato místa přímí účastníci bojů Ostravské operace a společně vzpomínali. Tyto akce se konají i dnes, ovšem již skoro bez přímých účastníků těchto bojů, ovšem s armádou, hosty a dětmi naší základní školy. Bohužel kvůli coronavirové pandemii tam již druhý rok půjdu s kyticí sám…

V Sudicích je také Památník padlým německým vojákům v I. světové válce z roku 1920. Po roce 1989 na něj byly umístěny tabule se jmény obětí II. světové války z řad místního německého obyvatelstva.

O všechna tato místa se stará naše obec. Snažíme se, aby zůstala důstojnou připomínkou toho, že vždy jsme se neměli tak dobře, jako se máme dnes.

PETR HALFAR, starosta obce Sudice, SNK

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...