130 let
Místopředsedové hnutí STAN Petr Gazdík a Věslav Michalík

Místopředsedové hnutí STAN Petr Gazdík a Věslav Michalík | foto: Petr Topič, MAFRA

Názor

Nová vláda vzbuzuje naději i zoufalství

Názory
  •   5:00
Felčar ministrem zdravotnictví, vojcl ministrem obrany, policajt na vnitru a vesnický podučitel na školství – tato ideální představa je v českém národě zažraná jako mour do rozpraskané kůže. Je stejně rozšířená, jako je pitomá.

Teď se zdá, že na MŠMT přichází skutečně vesnický kantor, učitel původem ze Suché Lozi – a je tu přitom nemalá šance, že by z něj mohl být skutečně dobrý šéf. Rozhovor s Petrem Gazdíkem je jeden z nejlepších, jaké jste s lídry resortu mohli kdy číst.

Už mi volalo 23 sportovních lobbistů, říká kandidát na ministra školství Gazdík. NSA je prý ‚černá díra na peníze‘

Mininisterstvo školství nemělo moc štěstí na své řídící důstojníky. Jen za poslední dobu: Josef Dobeš, Dalibor Štys, Marcel Chládek, Kateřina Valachová, Stanislav Štech… v lepším případě neschopní odboráři, v horším amatérští vizionáři se spoustou „skvělých nápadů“, v případě nejhorším pak kolosální katastrofa v podobě pana Chládka. Zbídačený resort nečekaně stabilizoval kariérní úředník Robert Plaga, který místo prosazování svých skvělých nápadů začal napravovat největší excesy svých předchůdců. Petr Gazdík by v ideálním případě mohl školství hodně posunout směrem k modernitě, aniž by silou tlačil z prstu vycucané nesmysly.

Zakletý resort, v němž se každý rok a půl táhlo úplně jiným směrem, Robert Plaga zklidnil, zbavil partajních a ideologických nesmyslů – v tom chce zjevně Gazdík pokračovat. Zároveň mluví o ministerstvu vzdělání spíš než školství a základ modernizace vidí v radikální změně pedagogických fakult – tedy v něčem, co Robert Plaga s Andrejem Babišem plánovali také, ale s příchodem covidu začali řešit úplně jiné věci.

Nejsem naivní. Sleduji politiku už čtvrtou dekádu a vím, že fázi očekávání dříve či později vystřídá fáze zklamání. Nicméně faktem je, že STAN je první partaj, která vzala školství a vzdělávání vážně a na školství se soustředí již několikátý rok a plány má rozmyšlené do hloubky i do detailu. Držme jim i sobě palce.

Válek po jednání s Vojtěchem představil svou cestu z pandemie. Český model má podle něj slabiny

Nabízím-li ve vzdělávací politice opatrnou naději, tak pohled na boj s pandemií vypadá jako čistá katastrofa. Z „brzy snad ministra“ Vlastimila Válka jde hrůza nejen na experty, ale i na televizní diváky. Ve chvíli, kdy okolní státy při výrazně nižší incidenci zavádějí výrazně tvrdší opatření než Česko, Válek podrývá takřka každý krok odcházející vlády. Jeho boj za uznávání PCR testů zní sice báječně spravedlivě, nicméně fakticky povede k rychlejšímu promořování neočkovaných, zahlcení nemocnic a totálnímu lockdownu, jemuž se všichni chtějí vyhnout.

Nastupující garnitura by si měla konečně přiznat, že pandemie je primárně problém společenský, nikoli výhradně medicínský. Pandemie není odpovědnost jednoho ministra, ale celého vedení země: prezidenta Trumpa, Bidena i Macrona, premiéra Johnsona i kancléřky Merkelové. Nikdo nechce od Petra Fialy, že bude jako Andrej Babiš slibovat osobní rozvážení roušek, ale nemůže a nesmí nechávat tak ohromný problém na jednom notabene velmi osobitém muži. Pandemie je už i váš problém, pane profesore Fialo.

Autor: Petr Kamberský