130 let
Předseda Jan Hamáček během zahájení kampaně.

Předseda Jan Hamáček během zahájení kampaně. | foto: Dan Materna, MAFRA

Názor

NOVÁČEK: Udrží Hamáček ČSSD nad vodou? Návrh na vyšetřovací komisi je politická provokace

Názory
  •   11:02
Návrh na vytvoření poslanecké komise, která by prověřila přípravy státu na druhou vlnu pandemie, je politická hříčka Jana Hamáčka. Pokud taková komise vznikne, možná cosi vyšetří, ale kdy to bude a jaký to pak ještě bude mít význam?

MLEJNEK: Vicepremiér Hamáček chce vyšetřovací komisi. Spolupachatel ale křičí: ‚Chyťte pachatele!‘

Hamáček by chtěl spustit vyšetřování, až druhá vlna odezní, a to už bude pár dní před volbami. Pokud komise vznikne, dopadne to jako v předešlých jednadvaceti případech, neboť tolik už bylo poslaneckých vyšetřovacích komisí od vzniku Parlamentu ČR. Jan Hamáček, takto předseda ČSSD, první místopředseda vlády, ministr vnitra a také šéf krizového štábu v jedné osobě, je velezkušený politik a ví, že poslanecké komise jsou venkoncem k ničemu.

Upozornit na sebe za každou cenu

Sociální demokracie na sebe potřebuje upozornit za každou cenu! V nedávných volbách do krajských zastupitelstev a do třetiny Senátu dostala „na frak“ a její volební preference pro volby do sněmovny se pohybují nebezpečně blízko nad pětiprocentní čarou ponoru do mimoparlamentního propadliště.

Předseda ČSSD Hamáček měl mít diskrétně předjednanou volební koalici s Babišovým hnutím ANO, ale z té sešlo. ANO totiž požadovalo, aby sociálnědemokratičtí kandidáti vstoupili na kandidátní listiny Babišova hnutí. To bylo pro předsedu Hamáčka nepřijatelné a nelze se mu divit. Strana, již vede, je nejstarší ze všech českých politických stran. Vznikla v roce 1878 a k jejím historickým zásluhám patří zavedení všeobecného volebního práva, osmihodinové pracovní doby, nároku na dovolenou, sociálního pojištění a dalších vymožeností. Zlikvidovat tak zavedenou firmu tím, že by ji Hamáček rozpustil v hnutí ANO, by byl tragický omyl.

Babiš přitom o sociální demokracii určitě stál. Z klesajícího trendu volebních preferencí hnutí ANO je zřejmé, že i když Babišovo ANO příští rok na podzim volby vyhraje, k sestavení vlády bude potřebovat koaličního partnera. Asi dost nerad by měl za koaličního partnera Okamurovo hnutí SPD, proti němuž zněly před třemi lety velké výhrady z Bruselu. Okamurovci si však mezitím pořídili vlídnější tváře a jsou až nápadně konstruktivní. Pokud bude Andrej Babiš sestavovat příští vládu, dost možná budou už pro něj okamurovci „salonfähig“.

Kdo hledá, vždycky nenajde

Vraťme se ale k sociální demokracii. Pokud bude hledat nějaké koaliční partnery, jsou už k dispozici jen „malé ryby“. Kdysi dávno testovali sociální demokracii Piráti a STAN, ale v té době sázel ještě tehdy loajální Hamáček všechno na účast ve vládě a o flirty s opozicí neměl zájem. Hamáček má nicméně starosti i ve vlastní straně. 

Její nedávné fiasko v krajských a senátních volbách jako by dávalo za pravdu těm sociálním demokratům, kteří byli od počátku proti koaliční spolupráci ČSSD s Babišem a jeho hnutím. Hamáček však prosadil svoji představu, a sice že strana musí být vidět, slyšet a být denně přítomna v médiích, a to že nelze z opozice, ale pouze z pozice strany vládní. Každopádně tandem s Babišem ubral sociální demokracii na důvěryhodnosti a vzal straně část příznivců.

Pokud by pět ministrů za ČSSD z vlády odešlo a Hamáček tak koaliční spojení s Babišem rázně zrušil, část bývalých příznivců ČSSD by se k ní možná vrátila. Volební vyhlídky ČSSD by se možná zlepšily. Ale možná také ne! Ten, kdo rozbije vládu, vyvolá ústavní krizi a dá republiku pod kuratelu prezidenta Zemana, bývá v našich zeměpisných šířkách spíše potrestán než veleben. Předseda ČSSD Jiří Paroubek, který na pátý pokus skolil Nečasovu vládu a způsobil dlouhé interregnum, by dnes svůj heroický čin asi nezopakoval.

V určitém okamžiku se však Jan Hamáček bude muset od Babiše a jeho hnutí výrazně oddělit. Zaujmout frontovou linii, ze které bude s to v předvolební kampani pro veřejnost důvěryhodně ostřelovat konkurenci, a tedy i hnutí ANO.

Důvod k válce

Přesun od vládního partnerství k předvolebnímu soupeření zahájil Hamáček právě tím, že před týdnem vyzval k vytvoření poslanecké komise, jež by měla vyšetřit příčiny a původce opožděné mobilizace proti druhé vlně koronaviru. Premiéru Babišovi to připadlo jako nekorektní, poněvadž Hamáček prý byl z titulu svých vládních i dalších funkcí u všech jednání a kdykoliv mohl svoje připomínky uplatnit. 

Svatá pravda, jenomže pan premiér jaksi pozapomněl, že Hamáček svoje připomínky uplatňoval, až když byly oslyšeny, zveřejňoval je i na tiskových konferencích. Hamáčkovi čím dál tím více vadilo to, že premiér často a důrazně zasahoval do kompetencí kdekoho, zejména ministra zdravotnictví. Někteří opoziční politici, ale i právníci spatřují v premiérově letním jednání už rovnou trestní odpovědnost.

Hamáčkem navržená vyšetřovací komise je politickou provokací namířenou proti Andreji Babišovi. Nejde ani tak o vyšetřování jako o casus belli čili důvod k válce. Předvolební bitva vzplála.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás