Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
15. října 2008 8:41 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Nové čtení Kundery

Milan Kundera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Kundera | foto: AFP

Spisovatel Milan Kundera mluví o atentátu na autora a svou paměť odmítá podrobit nějakému bolestivějšímu vzpomínání jednoduše proto, že může být rozhořčen. Rozhořčování a uraženost mu bohužel umožnil badatel Adam Hradilek, protože se tohoto kulturního prominenta tázal dost nešikovně.

Když spisovateli notoricky známému svou uzavřeností pošlete fax s neurčitou prosbou, zda by si nevzpomněl na jakési události jara 1950, navíc jej oslovíte „Vážený pane Kundera“, nemůžete se divit tomu, že odpověď nezískáte.

Pan Hradilek odvedl dobrou badatelskou práci, ale psychologii tázaných naprosto ignoruje. Chtěl-li Kunderu tlačit k nějaké odpovědi, pak mu měl jasně napsat, co má v ruce, případně mu faksimile policejního dokumentu poslat. Celá debata by se pak vedla v poněkud jiné rovině, mimo jiné by se pan Kundera musel vyjádřit naprosto jednoznačně a nehalit se do oparu ublíženectví.

Námitka, že je to vlastně jedno, v situaci, kdy spisovatel policejní verzi události z roku 1950 jednoznačně odmítá, neobstojí. Mohli jsme získat alespoň Kunderovu verzi tohoto období, či nějaké jeho vysvětlení, jak události, tak existence policejního zápisu. Takhle máme uraženého velikána, který udělá vše pro to, aby minulost zamlžil.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.