24. ledna 2019 1:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Všechen biologický materiál vrátíme do zahrady

Projekt komunitní zahrady a nového hřiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt komunitní zahrady a nového hřiště | foto: ARCHIV RADNICE

NOVOSEDLICE (Ústecký kraj)  Žijeme v individualizovaném světě, kdy jsme v podstatě neustále přesvědčováni, že nejdůležitější je to, co sami vlastníme. Každý ale jistě i zažil pocit, když někomu udělal radost, pomohl, udělal něco společně nebo byl součástí něčeho většího.

Prostě člověk je díky evoluci tvorem sociálním a najít vyvážený vztah mezi těmito dvěma krajními situacemi je asi to, co je pro jednotlivce velmi těžké. A pokud se povede někoho ovlivnit tak, aby si to uvědomil a začal o tom přemýšlet a řídit podle toho svá rozhodnutí, je dle mého názoru nejzáslužnější ekologická i lidská činnost.

V naší obci se v letošním roce také pokusíme ovlivnit skupinu lidí zajímavým projektem, který jim přinese nové zážitky a možná i nové přátele. U bytového domu s malometrážními byty, především pro seniory, vybudujeme menší komunitní zahradu s několika vyvýšenými políčky, umístíme sem kontejnery s dešťovou vodu na zalévání a doplníme dvěma kompostéry na zpracování bioodpadu z této zahrady. Kousek od této komunitní zahrady vybudujeme hřiště na pétanque a vedle umístíme posezení se stolkem, aby si měli hráči kde odpočinout.

Díky tomuto zázemí může naše nově zřízená sportovně-kulturní komise uspořádat malý turnaj pro seniory bydlící v tomto domě, třeba i společně s dětmi. Mezi obyvateli domu jsou lidé, kteří si rádi vypěstují vlastní pažitku nebo pár rajčat pro zpestření jídelníčku a určitě se i zabaví při obdělávání malého záhonku. Ty budou vyvýšené, asi dva krát jeden metr velké, takže i méně pohyblivý senior jej lehce zvládne obhospodařit.

Od tohoto projektu si slibujeme, že seniorům zpestříme trávení volného času, dostanou novou motivaci k relaxační i mírné pohybové aktivitě, umožníme jim si i něco vypěstovat a zároveň uvidí, že veškerý biologický materiál se opět dá vrátit do zahrady. Za zdejšími seniory jezdí na návštěvu i jejich děti a vnoučata, a tak mohou společně chvíli třeba zahradničit a pak si dát klání v pétanque. Tedy jako bonus bychom přispěli i k propojování generací, které je dle našeho názoru také velmi důležité.

Tento projekt hodláme financovat částečně z peněz Ústeckého kraje, který v rámci Programu pro rozvoj eko-agro na období let 2017 – 2020, oblasti Rozvoj ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty (EVVO) na území Ústeckého kraje, pravidelně vyhlašuje výzvy. Obec Novosedlice již díky těmto projektům revitalizovala část lesoparku Sokolka a vysadila ukázkovou alej starých ovocných odrůd jabloní.

Radoslav Bartůněk, starosta obce Novosedlice, Novosedlice dobrá adresa

Radoslav Bartůněk, starosta obce Novosedlice, Novosedlice dobrá adresa

Radoslav Bartůněk, starosta obce Novosedlice, Novosedlice dobrá adresa

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!