Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Příběh starý 135 let dospěl do finále

Náklady na novou radnici nepřekročily 500 mil. Kč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náklady na novou radnici nepřekročily 500 mil. Kč. | foto: FOTO ARCHIV RADNICE

PRAHA 7 Stále ještě na prahu roku 2020 bych především rád všem popřál hodně štěstí, zdraví a mnoho úspěchů při zdolávání výzev, které nám tento rok přichystá. Také nás v Praze 7 nás jich čeká hned několik. A jednu z těch největších završíme hned zkraje roku.

Jsem velice rád, že projekt nové radnice sedmé městské části již vběhl do cílové rovinky. Je před námi stěhování, a tím i rozuzlení jednoho dlouhého příběhu. Trval 135 let. 

Ano, Praha 7 bude mít po 135 letech konečně své vlastní sídlo. Cesta k němu byla spletitá a vyvolala také jedno občanské referendum, za které jsme s kolegy a přáteli bojovali, ještě když jsme nebyli na radnici. Potom jsme vyhráli volby a slíbili jsme, že skončíme s předraženými zakázkami, včele s radnicí za miliardu. V referendu jsme se zavázali, že kompletní náklady na radnici se vším všudy nepřesáhnou hranici 500 mil. Kč a že její podobu určí architektonická soutěž. Povedlo se. Finanční limit referenda jsme s rezervou naplnili, do mezinárodní architektonické soutěže se přihlásilo 70 studií z celého světa a radnice je hotová. Pokládám to za velký úspěch v celopražském měřítku a potvrzení, že architektonická soutěž na veřejnou budovu může skončit úspěšnou realizací, a ne nějakou blamáží, jako tomu bohužel v minulosti několikrát bylo. Nyní jsme již ve finále. Zařizují se kanceláře a další interiéry budovy a brzy se budeme stěhovat.

Vedle dokončení nové radnice letos pokračujeme také v dalších již zahájených velkých projektech. Po nové budově Polikliniky Prahy 7 jsme se pustili do rekonstrukce dalšího lékařského zařízení. Zdravotnický dům s výjezdovým stanovištěm záchranné služby v ulici Dukelských hrdinů 1 prochází renovací fasády, oken, střechy i dvorní části. Koncem roku jsme již také vysoutěžili dodavatele na kompletní rekonstrukci staticky narušeného domu Dobrovského 19, kde bude 15 nových bytů. Další čtyři byty získáme rekonstrukcí bytového domu U Uranie 5, která bude spojená s půdními vestavbami.

Velká část investičních prostředků půjde také do oblasti školství. Na opravy školních budov
a rozšíření jejich kapacit máme v rozpočtu vyčleněno téměř 89 milionů korun.

Největší akcí je rekonstrukce budovy Základní školy T. G. Masaryka na Ortenově náměstí spojená s půdními vestavbami, kde vzniknou nové třídy. Nedaleko této školy dojde také k rekonstrukci dětského hřiště. Další bude obnoveno ve vnitrobloku U Uranie. Chystáme také nové třídy v základních a mateřských školách i zajímavé alternativní projekty, jako je modulová nebo lesní školka.

V roce 2020 nezapomeneme ani na rekonstrukce veřejných prostranství, opravy chodníků, výsadbu nových stromů a záhonů v ulicích nebo úpravy parků. Na revitalizaci veřejného prostoru máme připraveno přes 25,5 mil. Kč.

JAN ČIŽINSKÝ, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

JAN ČIŽINSKÝ, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?