Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentské volby 2023

Nulté kolo prezidentských voleb přineslo i dobrou zprávu

Tomáš Březina Podnikatel loni prodal svou betonářskou firmu Best, za kterou získal 3 až 5 miliard korun. Kampaň si hradí sám, dary nepřijímá. foto: Jakub Stadler, MAFRA

Názor
Redukce potenciálních prezidentů, tedy vyřazení zájemců, kteří nesplnili podmínky pro kandidaturu na Hrad, přináší, kromě zpřehlednění situace, i jednu dobrou zprávu. Peníze nejsou všechno.
  19:16

Politikou nepolíbení bohatci, kteří se rozhodli kandidovat, sbírali podpisy nikoli pomocí dobrovolných podporovatelů svého programu, či dokonce straníků, ale čistě na bázi komerční. Když například studentům slíbíte padesátikorunu za každý podpis, je pak očekávatelné, že si dotyční vymyslí spoustu podporovatelů, aby něco vydělali.

Konec Janečkových či Březinových nadějí na Hrad? Ministerstvo do boje pustilo jen 9 kandidátů

Nejsou to aktivisté a osud zájemce o hradní kancelář jim může být úplně lhostejný. Ve světle obrovské, až třetinové chybovosti neúspěšných milionářů musíme ocenit podpisy, jež shromáždili dva kandidáti, kteří jsou, a to nikoli pouhou shodou okolností, i favority lednové volby.

Jezdit po republice, přesvědčovat voliče a sebrat dost podpisů je těžká práce, která je v případě Danuše Nerudové i Petra Pavla odměněna popularitou.

Ve druhém kole už to, zda je dotyčný kandidátem občanským, či kandidátem našich zastupitelů, roli hrát nebude. Avšak do prvního kola je to faktor mocný a lze říci i zasloužený doping pro ty, kteří si kampaň troufli „odmakat“.

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Mohlo by vás zajímat