Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Ódéesáci Kersku. Lesy ČR pomáhají zbohatnout, ale jen některým

Bude zde stát luxusní rezidence? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bude zde stát luxusní rezidence? | foto:  Dan Materna, MAFRA

Příliš mnoho „náhod“ zřetězených za sebou vypadá jako systém. Státní podnik Lesy České republiky v roce 2010 prodal údajně nepotřebné pozemky ve středočeském Kersku švýcarské firmě s anonymními vlastníky. Už tehdy bylo jasné, že lesy prodávají velice výnosné stavební parcely a tváří se, jako by to byl obyčejný les.

V současnosti dostává příhoda vynikající pointu v podobě faktu, že pozemky vlastní advokátní kancelář Toman, Devátý, náhodou táž firma, která v době prodeje pracovala pro Lesy České republiky. Také čistou náhodou je dnes jednatelem švýcarské firmy vlastnící pozemky Roman Boček, který byl v době prodeje prvním náměstkem ministra zemědělství za ODS a zároveň členem dozorčí rady Lesů ČR.

Takže ekonomický přínos celé transakce měřitelný v desítkách milionů, protože na pozemcích se staví „moderní komplex luxusních rezidencí“, je vlastně náhoda. A že stát, a tedy my všichni jsme nebyli ošizeni? To si určitě myslí aktéři, dnes majitelé výnosných pozemků. Ostatní mohou dumat o zlodějně, případně o korupci.

Celá transakce nese rukopis „staré dobré“ ODS. Ideolog by řekl, podnikatelé jsou šikovní, vycítili svou šanci a svou invencí dokázali vydělat. Skeptik pak řekne, ano, tímhle způsobem by mohl úspěšně podnikat každý jouda z pastoušky. Na začátku totiž stál prodej pozemků za zlomek jejich skutečné hodnoty. Skeptikovu námitku hravě vyvrátíme, ne každý má kamarády prošpikované ministerstvo a ne každý si dokáže na úřadech vše „obšlápnout“.

Nezávidíme předsedovi ODS Fialovi jeho úkol přesvědčit voliče o tom, že on je ten pravý, který ohlídá, aby se v tomto státě nekradlo. Ve své straně má desítky výtečníků, kteří tento modus operandi úspěšně použili a pomohli státu od „zbytečného“ majetku a u toho „náhodou“ zbohatli. Andrej Babiš je zajisté ve střetu zájmů a Čapí hnízdo si za rámeček nedá, ale volič v ODS stále vysvobození nevidí.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!