Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Názory

HUDEMA: Odložené dluhy. Vláda provádí úspory účetními triky

Podstatná část pandemického zákona pozbývá platnost 28. února, ale vláda chce jeho účinnost prodloužit a také rozšířit oprávnění vydávat mimořádná opatření. Na snímku Petr Fiala (ODS). (25. ledna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Názor
Kabinet Petra Fialy konečně představil svůj rozpočet. Premiér sliboval, že bude šetrnější než jeho předchůdce Andrej Babiš a to také dodržel. Schodek rozpočtu je o téměř sto miliard korun nižší, než navrhoval rozhazovačnější Fialův předchůdce. Fiala toho navíc dosáhl z větší části seškrtáním výdajů, což zní skvěle. Jenže jsou úspory a „úspory“.
  22:15

Zbytné peníze hledala vláda skoro všude. Což bylo dost těžké, v neposlední řadě i proto, že původně slibovala, že škrty téměř nikdo nepocítí. Což se samozřejmě nepovedlo. 

Zeštíhlený státní rozpočet? Úředníci dostanou méně přidáno, bolavé budou úspory i pro některé firmy

Vláda tak sice například nesnižuje platy státních zaměstnanců, ale také je nezvyšuje, jak slibovala předchozí vláda, což mnozí veřejní zaměstnanci správně chápou s ohledem na inflaci jako reálný pokles svých výdělků. Vzhledem k tomu, že právě tento kabinet zdůrazňuje, že chce vzdělané a zkušené státní úředníky, v budoucnu zřejmě bude muset platy zvýšit. 

Obdobné je to ve školství, kde se snižuje růst platů nepedagogů, ale už teď ministr školství oznámil, že v budoucnu chce jednat o zvýšení jejich platů. Vláda také ušetří na zdravotnictví tím, že nedojde na už přislíbené zvýšení plateb na státní pojištěnce, ale v příštích letech bude muset stát stejně další peníze do zdravotnictví nalít. 

Oproti Babišovu návrhu se sníží i rozpočet ministerstva obrany, jenže protože Fialův kabinet chce zvyšovat výdaje na obranu a ukovat novou vojenskou techniku, rozpočet o to více poroste v dalších letech. Ministerstvo kultury zase ušetří odložením rekonstrukcí památek, a tak bychom mohli pokračovat...

Vláda může tvrdit, že neměla na přípravu rozpočtu a případné škrtání například povinných mandatorních výdajů dost času, že se změnily ekonomické podmínky a s inflací rostou náklady na státní dluh. Je to pravda. 

Na druhou stranu rostou i příjmy státu a šlo se pokusit ušetřit i v mandatorních výdajích nebo třeba na zemědělských dotacích. Kabinet šel ale snazší cestou a vsadil na něco, co připomíná účetní triky a Fialou dříve odmítané tupé škrty. 

Autor: