3. května 2018 1:35 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Okřídlený lev je připomínkou hrdinů RAF

Generálmajor Emil Boček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generálmajor Emil Boček | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 1 Naše městská část a váleční hrdinové – to jde k sobě! A nemám tím rozhodně na mysli nějaké formality, jež se konají, aby byla „odfajkována“ další položka v přeplněném diáři.

Když jsem v roce 2014 prosadil na Klárově vznik památníku – Okřídleného lva, brzy se z tohoto místa stalo nejen přirozené centrum pro setkávání válečných veteránů, vlastenců a všech ostatních, kteří nezapomínají na naše hrdiny, ale posléze také symbol všeobecněji pojímaných hodnot.

Pražská primátorka totiž tento památník zařadila do seznamu „nekvalitního umění“, jež mělo být odstěhováno kamsi na okraj Prahy. Ve veřejném prostoru se pak rozpoutala poměrně vášnivá debata, jestli si společnost vůbec dokáže vážit těch, kteří v dobách útlaku a existenčního ohrožení národa nesklonili šíji a riskovali svůj život pro ideály svobody a vlastenectví. Lev nakonec po protestech zůstal na svém místě, avšak po celé kauze zůstala hořká pachuť.

Je dostatečně známo, že Okřídlený lev primárně připomíná hrdinství československých letců v britském královském letectvu (RAF) za 2. světové války. Za duchovního otce památníku považuji generálmajora Emila Bočka – bývalého pilota, který nechybí na žádné akci, jež se u památníku koná.

Od loňského roku je součástí památníku i 2507 jmen všech hrdinů, kteří v RAF sloužili. Také letos, 14. srpna, se u Okřídleného lva sejdeme a společně si připomeneme jejich odvahu a vlastenectví. Setkání bude stylové – podívat se přiletí dokonce i jeden historický letoun Spitfire.

Na válečné hrdiny jsme nezapomněli ani při Reprezentačním plese Prahy 1, který se konal 20. dubna a jehož tématem bylo 100 let republiky. Výtěžek z plesové tomboly ve výši 68 050 korun

byl věnován Vojenskému centru EU maršála RAF Karla Janouška. Peníze budou využity v rámci oslav 73. výročí návratu československých letců RAF do vlasti a současně oslav 100. výročí RAF. Zároveň si připomeneme 100. výročí vzniku našich armádních vzdušných sil a především pak již zmíněné 100. výročí založení Československé republiky.

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP09

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz