23. října 2017 19:33 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Naši hasiči si zaslouží to nejlepší

V létě 2014 byl dokončen projekt nové zbrojnice, na podzim se začalo stavět a v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V létě 2014 byl dokončen projekt nové zbrojnice, na podzim se začalo stavět a v... | foto: ARCHIV RADNICE

OKŘÍŠKY (Kraj Vysočina) Hasičská zásahová jednotka a její kvalitní výzbroj by měla být pro každou obec prioritou, vždyť hasiči jsou ti, kteří v případě požáru, povodně apod. zachraňují lidem majetek a mnohdy i životy.

Když nás v září navštívili přátelé z italské obce San Pier d´Isonzo, provedli jsme je Okříškami, abychom se pochlubili, co nového se nám podařilo. Říkal jsem přitom panu starostovi Zandomenimu, že nejdůležitějšími budovami jsou pro nás škola a školka, hned po nich potom hasičská zbrojnice. Bez hasičů si neumím, asi jako žádný venkovský starosta, život představit. Podílí se na kulturních akcích, pomáhají při brigádách a především zajišťují fungování zásahové jednotky.

Význam té naší, zařazené v JPO III, výrazně zvyšuje přítomnost tří velkých průmyslových firem v okruhu dvou kilometrů. Při dojezdové době profesionálů z Třebíče přibližně 17 minut je jasné, že v případě požáru budou naši hasiči, schopní vyrážet během čtyř až pěti minut, v první linie boje s ohněm. A tomu musí odpovídat i jejich technické vybavení a zázemí. Bohužel, nebylo tomu tak vždy. Na začátku mého starostování v roce 2010 stály ve vlhkých garážích z padesátých let dvě cisterny, staré zhruba 30 let, tedy na pokraji životnosti.

Náš první nápad – přistavit patro se zázemím pro členy jednotky – narazil u statika. Začali jsme tedy jednat v zastupitelstvu o stavbě zbrusu nové zbrojnice a po delších diskuzích byl tento záměr schválen. Projektant dostal zadání navrhnout moderní objekt v parametrech hasičské stanice. Mezitím jsme hledali možnosti obnovy dožívající techniky a v listopadu 2013 se nám podařilo od HZS Kraje Vysočina získat Tatru 815, samozřejmě již používanou, ale pro naši jednotku to znamenalo posun vpřed.

V létě 2014 byl dokončený projekt nové zbrojnice, na podzim se začalo stavět a v červenci 2015 jsme ji slavnostně otvírali. Splňuje všechny nároky dnešní doby, navíc jde i architektonicky o kvalitní dílo, které zapadlo do okolní zástavby. O tom svědčí ocenění: Zlatá cihla z Vesnice roku a cena hejtmana ze soutěže Stavba Vysočiny. Náklady akce byly 8,66 milionů korun a nejen pana kolegu Zandomeniho překvapilo, že jsme ji stavěli bez dotací, pouze z rozpočtu městyse.

Na další velkou investici jsme již využili dotační program IROP a pořídili zásahové jednotce novou CAS 30 Tatra 815-2 6x6.2, mezi hasiči známou jako „Karolínka“, v hodnotě 7,8 mil, korun. Její slavnostní předání a vysvěcení se odehrálo 9. září při oslavách výročí udělení znaku městyse. Za velký kus práce při přípravě žádosti a při jednáních s dodavatelem si zaslouží poděkování Rostislav Bacher, velitel zásahové jednotky. A až v listopadu dovezeme ještě nové hasičské dopravní auto s požárním přívěsem, můžeme si říct, že naši hasiči mají top vybavení.

Myslím si, že není mnoho obcí či měst, které by během několika let investovaly do požární ochrany takové prostředky, jako Okříšky. Odměnou nám může být pocit bezpečí pro občany u nás, v okolních obcích a také ve velkých firmách našeho regionu.

Zdeněk Ryšavý, starosta městyse Okříšky (ČSSD)

Zdeněk Ryšavý, starosta městyse Okříšky (ČSSD)

ZDENĚK RYŠAVÝ, starosta městyse Okříšky, ČSSD

Najdete na Lidovky.cz