Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Okříšky jsou městysem, kde to žije

Na kolech v dresu Okříšek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na kolech v dresu Okříšek | foto: ARCHIV RADNICE

OKŘÍŠKY (Kraj Vysočina)  Většina lidí má ráda místo, kde se narodili, kde žijí a je pro ně to nejkrásnější na světě. U mě to není jiné, miluji Okříšky a nikdy bych nechtěl trvale žít jinde.

Ano, rád poznávám jiné obce a města, kde mnohdy najdu inspiraci pro zlepšení života u nás, stejně tak cizí země, ale vždy jsem rád, když se vrátím domů, do Okříšek. Těžko se vysvětluje, co konkrétně mám u nás nejraději – krásnou přírodu Vysočiny, určitě většinu lidí, kteří zde žijí, spoluobčany, kamarády a kolegy, zákoutí, kde jsme si hráli jako děti, hospůdky, kam si zajdeme na pivo … To vše je určitě i jinde, ale nikde to nedává dohromady ten pocit jako u nás – že jsem tady doma.

Okříšky jsou specifické tím, že velká část obyvatel je, jak se říká, „naplavenina“, tzn. že se přistěhovali oni, popř. jejich rodiče či prarodiče. Souvisí to s prudkým rozvojem na přelomu 19. a 20. století, kdy se Okříšky staly železniční křižovatkou a malá, bezvýznamná vesnice se během pár desetiletí rozrostla na největší obec okresu s více než 2 000 obyvatel a stala se spádovým centrem okolních obcí. Proto se jako zastupitelé snažíme podporovat zdravý patriotismus, vytvářet a prohlubovat sounáležitost občanů s jejich městysem.

Ta snaha má řadu podob. Především jdeme cestou participace veřejnosti na rozvoji městyse, aby si lidé uvědomili, že Okříšky nejsou jen starosty nebo jen 15 zastupitelů, ale všech občanů. To znamená maximální informovanost o činnosti radnice prostřednictvím strukturovaného informačního systému a na druhou stranu zpětnou vazbu – pravidelné ankety při příležitosti voleb, setkání s občany u skleničky vína, Fórum Zdravého městyse i aktuální připomínky třeba v prodejně nebo na fotbale. Podstatné je, že názory a podněty občanů nejen shromažďujeme, ale skutečně se jimi řídíme při schvalování rozpočtů a programů výstavby.

Ve spolupráci s místními spolky pořádáme řadu společenských akcí pro všechny generace, obnovujeme tradice (novoroční výstup na Strážku a novoroční přípitek s ohňostrojem, několik jarmarků v roce, setkání seniorů, stavění a kácení máje, rozsvěcení vánočního stromu, Den Země, setkání Mikulášů a spoustu dalších), aby se lidé scházeli, bavili, mluvili spolu. To vše pod heslem Okříšky, městys, kde to žije!

U nás nikdy neměla tradici klasická pouť, proto se ji snažíme spojovat s dalšími akcemi, aby se vžila do povědomí lidí. Letos to bylo ve dnech 8. – 10. září, kdy jsme slavili 15. výročí udělení znaku městyse spolu s převzetím letos udělené vlajky a také nové hasičské cisterny, to vše samozřejmě s bohatým kulturním programem. Právě oficiální symboly – znak a vlajku – považujeme za důležité svorníky obecního společenství. Jsme rádi, že znak (který je v našem případě moderní, historicky obec žádný neměla) lidé vzali za svůj. Najdete ho na mnoha místech, třeba na cyklistických dresech. Jejich výroba nás napadla před dvěma roky a zájem nás překvapil – koupilo si je šest desítek cyklistů, kteří tak Okříšky prezentují nejen v okolí, ale i na dovolených po celé republice.

Zdeněk Ryšavý, starosta městyse Okříšky (ČSSD)

Zdeněk Ryšavý, starosta městyse Okříšky (ČSSD)

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!