14. prosince 2017 1:55 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Spokojení občané jsou dárkem pro každého starostu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vánočně vyzdobené Okříšky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánočně vyzdobené Okříšky | foto: ARCHIV RADNICE - TOMÁŠ KASER

OKŘÍŠKY (Kraj Vysočina)  Adventní čas by se měl nést v duchu klidu a pohody, jenže dnešní doba je jiná. Ve firmách i na úřadech je s blížícím se koncem roku největší blázinec, stresy si potom přinášíme i domů. Děsíme se, že ještě nemáme dárky, ženy navíc jestli stihnou napéct a uklidit, muži zase, kde sehnat pěkný vánoční stromek…

Proto se snažíme jako samospráva připravit na každý týden nějakou akci, kde se lidé sejdou, pobaví a odreagují a připomenou si, že je doba adventní. Je to hlavně starost komise společenského života, která má organizaci na starosti, ale aktivně se zapojují i někteří zastupitelé nebo místní spolky. Za to všem patří velké poděkování, protože díky nim se před Vánocemi v Okříškách stále něco děje.

Každoročně zahajujeme Adventním jarmarkem, který byl ale letos o týden dříve. Důvod je jednoduchý. Na první adventní neděli je mnoho trhů ve všech městech okolo, a tak by k nám asi moc prodejců nepřijelo. Takhle bylo zámecké nádvoří plné stánků i spokojených lidí. Zastupitelé rozdávali rybí a hrachovou polévku, pokřtili jsme kalendář Okříšek na rok 2018, v zámku byla výstava dřevěných soch, na zahřátí připravili sokolové punč. Večer jsme potom společně rozsvítili vánoční strom, který je letos opravdu krásný, chválu slyšíme i od lidí z okolí, když k nám zavítají.

A potom už se rozjel seriál dalších akcí – vánoční jarmark v základní škole, tvoření adventních věnců v knihovně, Mikulášské setkání, setkání seniorů, premiéra divadelní pohádky, vánoční dílničky ve škole, adventní koncert v kostele, zpívání koled pod vánočním stromem, Štěpánská zábava a vše vyvrcholí novoročním výstupem na kopec Strážka a potom společným novoročním přípitkem s velkým ohňostrojem.

Jednu akci bych přece jen vyzdvihl, protože se letos konala v novém provedení. Setkání Mikulášů u nás vždy probíhalo 5. prosince pod vánočním stromem. Bylo to pěkné, účast hojná, ale každý už se díval na hodinky, aby děti stihly ještě nadílku doma, a tak se lidé brzy rozešli. Proto jsme tentokrát vše naplánovali už na neděli 3. prosince a v přízemí zámku připravili nefalšované peklo. Nejprve byla pekelná škola s čerticemi, z ní přišli návštěvníci do hlavního sálu, kde seděl sám vládce pekel Lucifer, další čerti vážili hříšníky a ty nejhorší házeli do kotle. To bylo křiku, jako když si na váhu v pohádce stoupla Dorota Máchalová! I nějaká dětská slzička ukápla, ale ve vedlejší místnosti se zase tváře rozzářily úsměvem. Zde totiž čekali andělé s Mikulášem a každé dítko dostalo balíček sladkostí. Rozdali jsme jich na 160, celkem se přišlo na zámecké peklo podívat okolo šesti stovek spokojených návštěvníků.

Budu rád, když naši občané budou stejně spokojení a usměvaví i o Vánocích a hlavně po celý příští rok. Protože spokojení občané, to je pro každého starostu ten nejkrásnější dárek!

Zdeněk Ryšavý, starosta městyse Okříšky (ČSSD)

Zdeněk Ryšavý, starosta městyse Okříšky (ČSSD)

ZDENĚK RYŠAVÝ, starosta města Okříšky, ČSSD
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz