Jsem si samozřejmě vědom skutečnosti, že sportovci – s výjimkou šachistů – nezřídka rozdělují své životní úsilí mezi zdokonalování fyzické zdatnosti a zdokonalování znalostí a obecně intelektu nerovnoměrně, čímž se může občas stát, že ta složka osobnosti, na jejíž výkony jsou kladeny nižší nároky, postupem času ztratí plnou funkčnost (hrozí to zejména u dlouholetých sportovních úředníků, zvaných lidově „bafuňáři“, což je slovo ve 30. letech minulého století vzniklé z anglického „buffoon“, které např. slovník Merriam-Webster Dictionary vysvětluje slovy „a gross and usually ill-educated or stupid person“, o jejichž překlad se raději nepokouším; samo anglické slovo je pak italského původu a souvisí s commedií dell’arte a Vám jako muzikologovi jistě blízkou operou buffa).
Školní olympiády zůstanou pod původním názvem, dohodl se Bek se sportovci |
Nicméně zrnko zdravého rozumu na argumentaci ČOV bylo: je totiž velmi nešťastné, aby si pro výše uvedené soutěže museli jejich organizátoři shánět sponzory (již bývají většinou z komerční sféry, a tak se – celkem pochopitelně – toto sponzorství snaží ve své činnosti využít). To je ovšem způsobeno tím, že Vámi vedené ministerstvo – přinejmenším v minulém školním roce, podmínky pro rok letošní v době, kdy toto píši, nejsou známy – podpořilo pořádání těchto soutěží pouze do výše 90 % plánovaných a prokázaných nákladů.
Podpora příštích nobelistů
Dovolte mi, abych při této příležitosti jakožto pamětník-účastník Matematické, Fyzikální a Chemické olympiády a rovněž účastník a dvojnásobný vítěz celostátního kola Olympiády v českém jazyce připomněl, že to je situace vskutku bezprecedentní: až do r. 1990 byly tyto soutěže organizovány a plně hrazeny Ústředním domem pionýrů a mládeže Julia Fučíka, poté přímo řízenými organizacemi MŠMT, a to až do 1. 1. 2022, kdy se jich Národní pedagogický institut začal zbavovat s tím, že pokud se najde zájemce o pořádání takové olympiády v příštích letech, předá mu agendu (a pokud se nenajde …).
Majitelé myšlenky. Pochopí žáci spor o znalostní olympiády? |
Nadšenci ochotní tyto olympiády organizovat osvědčeným systémem „na koleně“ se našli, ke zřejmé nevoli úřadu, jejž nyní vedete, a tak byl ve snaze zlikvidovat podporu nejnadanějších žáků a studentů o rok později uskutečněn další krok: snížení finančního příspěvku na zmíněných 90 %. Je přitom zřejmé, že kdyby se tak nestalo, celý problém s užíváním slova „olympiáda“ by nebyl vznikl.
Podívejme se nyní na hrubá konkrétní čísla: podle údajů, jež MŠMT v srpnu poskytlo České televizi, vydal Váš úřad v posledním roce na podporu znalostních olympiád cca 6,8 milionu Kč. Pokud budeme toto číslo pokládat za zmíněných 90 % financování, dojdeme trojčlenkou ke zjištění, že pro plné financování by bylo při zachování loňského standardu potřeba k této sumě pro letošní rok dodat ještě cca 750 tis. Kč.
Olympijský jantar. Probíhá nesmyslná monopolizace dávno existujících slov |
Dovoluji si Vás, pane ministře, zdvořile požádat, abyste zvážil možnost takového navýšení finančních prostředků pro žáky se zvláštními vzdělávacími potřebami (danými v tomto případě jejich mimořádným nadáním a schopnostmi): jedná se o částku, která je – například – nepatrným zlomkem výdajů, jež jsou věnovány na vzdělávání žáků se zvláštními vzdělávacími potřebami z opačného konce spektra, či nevelkým zlomkem výdajů, které dle slibu budou poskytnuty pro organizaci jakési soutěže na Automotodromu Brno.
Dovoluji si k tomu, vážený pane ministře, dodat své přesvědčení, že rozvoj talentů, či chcete-li, vznešeněji: podpora příštích (alespoň potenciálních) nobelistů, je nejlepší, a možná dokonce jedinou cestou, jak České republice zajistit budoucí důstojné místo a prosperitu ve stále ostřejší světové konkurenci.
S přátelským pozdravem
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
předseda Ústřední poroty Olympiády v českém jazyce