Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Návrat ke kořenům

Alej v Osnici foto: ARCHIV AUTORKY

PRAHA - V naší krajině dnes chybí pestrost, souvislost a rozmanitost, která jí byla až do komunistické éry vlastní. Jednou z možností, jak tyto prvky do prostoru kolem nás vrátit, je i opětovná výsadba alejí či stromořadí, obnova drobných sakrálních památek a původních cest a cestiček, propojujících lidská sídla. V době mého starostování v Jesenici u Prahy jsme se rozhodli obnovit alej v místní části Osnice.
  1:08

Jesenice se rozkládá z velké části i na nezastavěných pozemcích, většinou polích, scelených do velkých lánů. Naším cílem bylo vytvoření původní rozmanité krajiny tak, abychom jí vrátili bývalou pestrost, ale i zároveň schopnost například zadržovat vodu, ukazovat cestu či upozornit kolemjdoucí na dávnou událost.

Stromořadí podél cyklostezky v Osnici Ve Struhách je složeno z 50 stromů a 138 keřů různých druhů. Vybrali jsme duby, kaštany a staré historické ovocné odrůdy, jejichž plody jsou doplňkovou potravou pro řadu volně žijící zvěře a samotné rostliny jí tvoří útočiště a ochranu. Cílem bylo zachování vhodných životních podmínek pro divokou zvěř, která u nás žije.

Vysazování alejí a stromořadí sahá v naší vlasti hluboko do historie, dokonce Středočeský kraj je krajem s nejvyšším počtem alejí. Již císařovna Marie Terezie nařídila v roce 1752 sázet stromy podél všech nových silnic.

Aleje vytvářené výsadbami ovocných stromů podél komunikací a vodních toků jsou pro ČR typické, a i nepravidelným charakterem používaných dřevin dávají zcela mimořádný ráz krajině, malebnost a současně úpravnost. Stromořadí chrání v létě cestovatele před slunečním žárem, ocení to pěší, cyklisté i řidiči, v noci nebo za deště usnadňuje alej orientaci, působí jako přírodní větrolam, v zimě snižuje riziko tvoření sněhových jazyků, omezuje hluk. Každý vzrostlý strom je domovem desítek nebo i stovek druhů rostlin a živočichů.

Naši předci věděli, jak se starat o okolí, tak aby jim umožnilo přežití. My se to postupně učíme. Chceme-li i našim dětem předat krajinu malebnou, pestrou a rozmanitou, vhodnou k životu jak pro lidi, co ji obývají, tak i pro rostliny a zvířectvo, musíme se zpátky vrátit k našim kořenům.

Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....