Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Měřící stanice hlásí stav ovzduší

Kolem chodníků se snažíme vysázet zeleň foto: ARCHIV RADNICE

VRÁTO (Jihočeský kraj) - Možná by si každý mohl pomyslet, že svou polohou v Jižních Čechách je obci Vráto zaručeno automaticky kvalitní a čisté ovzduší. Realita je však trochu jiná.
  1:44

Pravdou je, že časy kdy českobudějovická slévárna jela na plné obrátky a plán se plnil na více než 100% jsou dávno pryč, avšak nově tohoto velkého stacionárního znečišťovatele nahradila spousta jiných, menších. Jedním z nich je například osobní automobilová doprava.

Jízda z jedné části Českých Budějovic na druhou mnohdy zabere desítky minut a všechny spaliny, které se při nekonečném popojíždění v kolonách uvolní, pak západní proudění větrů zanese směrem na východ Českobudějovické pánve, kde se nachází i naše obec. Bohužel se po letech útlumu stále ve větší míře objevují i emise pocházející z lokálního vytápění. Jistě si mnoho z nás vzpomene na první polovinu 90. let minulého století, kdy stát štědře dotoval nákup a instalaci elektrických přímotopů. Dnes se však situace dramaticky změnila, a to, co bylo dříve velebené je nyní zatracované. Situace je taková, že nejen naši starší spoluobčané, ale i mladé a sociálně slabší rodiny začaly opět využívat k lokálnímu vytápění fosilní paliva a dnes oblíbené a levné palivové dřevo.

Obecní zastupitelstvo, tak po několika stížnostech znovu oprášilo paragraf 17 zákona o ochraně ovzduší. Bohužel, i přes informační kampaň, kterou jsme v tomto směru spustili, se opakovaně každou topnou sezónu potýkáme s porušováním výše uvedeného zákona. Pro lepší informovanost obyvatel byla pořízena měřící stanice, která aktuálně a on-line na webových stránkách obce, podává zprávy o aktuálním stavu ovzduší v naší lokalitě spojené s aktuální kvalitou ovzduší – polétavým prachem.

Abychom všechny tyto negativní jevy alespoň maličko eliminovali, přistoupili jsme již v minulých letech k výsadbě nových stromů a keřů okolo komunikací. K této naší aktivitě využíváme finančních darů nejenom od společností, které podnikají v naší obci, ale i finančních prostředků za trvalé odnětí půdy ze ZPF získaných v rámci výstavby dálnice D3 0310/I. V letošním roce jsme navíc zažádali o dotaci na výsadbu mixu 63 kusů stromů, a to dubu, lípy, třešně a javoru. To by alespoň trochu přispělo ke zlepšení mikroklimatu nejen v katastru obce, ale i v jedné malé části našich krásných jižních Čech.

MARTIN MUCHKA, starosta obce Vráto, ODA

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...