10. ledna 2012 13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Čechy děsí spis Šimpanz

Spis Šimpanz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spis Šimpanz | foto: Shutterstock

Na internetové adrese http://czsimpanz.tumblr.com/, se objevil včera v podvečer záznam setkání jednoho ze šéfů jedné z nejvýznamnějších finančních skupin, které podnikají na české trhu, které se odehrávalo v konspiračním bytě této skupiny v Dejvicích. Analyticky zpracovaný materiál vytvořila a zpracovala zřejmě BIS.

Vzhledem k tomu, že se zatím pravost materiálu nepodařilo ověřit, redakce LN záměrně vynechala jména konkrétních osob. Každý si je však může na udané adrese přečíst. Podle některých ministrů české vlády se informace zakládají na pravdě, podle jiných nikoli. BIS celou záležitost nechce komentovat. "No comment," sdělil LN mluvčí BIS Jan Schubert.

ČSSD požaduje svolání mimořádné schůze parlamentu.

Přinášíme ukázku zpracování z posledního setkání, jež spis zaznamenává.

Český aeroholding

17.12.2012 19.12 hod. Přicházi.....a........, poslankyně parlamentu a členka....výboru parlamentu za......, která v rámci strany funguje jako spojka na hlavního manažéra strany...... Mají spolu milenecký vztah.

…...dělí provizi za výběr poradců na prodej částí Českého aeroholdingu, především Českých aeroliniíí. K rozdělení jsou 3 milióny euro. Iniciátorkou tlaku na rychlou privatizaci ve vládní straně …. byla právě...., která je v mileneckém vztahu i s ministrem....Poslankyně....říká, že už s ministrem....spát nechce, protože je zvláště v poslední době, zřejmě kvůli stresu z další vládní krize v posteli naprosto nemožný.

...ji žádá, aby to ještě do privatizace ČSA vydržela. Poslankyně...potvrzuje, že ministr....používá kondom.

…..chce tři milióny euro rozdělit právě mezi poslankyni....., ministra......, poslance....

…..říká, že ho oslovil......(pokladník vládní strany.....) a budou muset něco dát i jim.

…..má po 20. lednu domluvenu schůzku s funkcionářem strany …...(při financování …..strany je tím nejdůležitějším, důležitějším než pokladník......). Přesný způsob dělení provize bude záviset na výsledku tohoto setkání.....se ptá poslankyně na její názor, zda májí do toho zahrnout i.... Poslankyně ….uvedla, že i když to vymyslela ona, …., a ministr....., nedokáží to prosadit, takže se budou muset podělit.

….se ptá poslankyně, zda může...říci, že do dělení budou zahrnuti i funkcionáři....., zda s tím nemá po stranické linii problémy. Poslankyni je to v podstatě jedno, jen je otázka, zda.....funkcionář strany ...uvěří.

Další část z přibližně 180 000 stran zpracovaných odposlechů z let 1997-2011 přineseme příští týden. Na základě spisu se také připravuje několikadílná kniha, která by měla vyjít ve vydavatelství Pražan v době před českými parlamentními volbami.

P.S. Informace uvedené ve spisu se pokusí redakce LN ověřit a o výsledku vás budeme informovat. Policie ČR už v pondělí údajně vytvořila tři speciální vyšetřovací týmy (každý vede nominant jedné z vládních stran), které dostaly za úkol celou kauzu Šimpanz "vyšetřit".