28. prosince 2009 8:24 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Česko, přívěšek upadajícího Německa

Německo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německo | foto: Shutterstock

Německo postihla nejstrašlivější epidemie za posledních sto dvacet let. Každou čtvrtou minutu se počet obyvatel našeho západního, jak si tady v Česku ještě myslíme, bohatého a vyspělého souseda o jednoho zmenší. A když si uvědomíte, že průměrný rok má 525 600 minut, vyjde vám, že každý rok se počet Němců sníží o 131 400 obyvatel. Na této novodobé morové ráně je nejhorší, že postihuje lidi v průměrném věku 32 let a obzvláště náchylnou skupinou jsou lékaři.

Epidemicky se šířící nemoc, která Německo postihla, není prasečí ani kozí ani německá chřipka, ale vystěhovalectví.

Ke zprávě, kterou jsem slyšel poprvé na Radiožurnálu od Jiřího Hoška, přidal Jirka ještě jednu, pro Německo podobně hrozivou. A totiž, že už skoro dvě stě tisíc německých důchodců si nechává posílat penze někam do zahraničí, kam se na důchod přestěhovali.

Což znamená pro Německo jako stát a pro německé hospodářství jako celek sice nikoli úbytek pracovních sil, ale zákazníků. Kupodivu tihle cestující penzisté si své důchody nenechávají posílat na Mallorku, nebo Kanárské ostrovy, jak by člověk čekal a svým způsobem i chápal, ale do Spojených států, Švýcarska a Rakouska.

Při vzpomínce na kdysi tři milióny sudetských Němců může člověk jen zalitovat, že to není Česko. Ty důchody by se nám hodili. Mnichov, nemnichov.

Aby bylo jasno, z Německa se lidé stěhovali vždy. Ostatně, kdyby tomu tak nebylo, neměli bychom tady ve střední Evropě tři čtvrtiny dnešních měst, nebyla by Kutná Hora, ani Jáchymov, polská Toruň, Gdaňsk, Wroclaw, nebyla by Levoča, ani Bardějov.

Ostatně odhaduje se, že přibližně padesát miliónů Američanů má německé kořeny a až do roku 1950 byla němčina druhým jazykem třeba v Pennsylvánii.

Jenže zpochybnit hrozivá čísla jen tím, že se Němci stěhují tak, jak se vždy stěhovali, se nedá. Protože tak, jak se stěhují dnes se od vytvoření Německého císařství nestěhovali.

Češi žijí vedle upadající světové mocnosti, která rok po roku ztrácí svoji pozici ve světě. Náš sen, tedy zůstat Čechy a mít se jako v Německu, už není zdaleka tak úžasným snem, jako před dvaceti roky. Mnoho z nás se totiž má už dnes lépe, než mnoho lidí v Německu.

Ale není to žádný velký úspěch, protože ta kdysi úžasná Spolková republika je dnes jen mírně nadprůměrným státem celkově chudnoucí Evropské unie.

Německý neúspěch není ale pro Čechy dobrá, ale špatná zpráva. Za dvacet let, aniž jsme si toho příliš všimli, jsme se opět stali součástí německého hospodářského prostoru a to tak silně, že to snese měřítko snad jedině s První republikou a Protektorátem. Úpadek Německa tak bude i naším úpadkem.

Najdete na Lidovky.cz