PALATA: Jak Češi zvítězí na EURU 2012

Názory

15:57
PRAHA - Výsledek prvního utkání Čechů s Rusy nebyl rozhodující. Během příštích dnů došlo ve Varšavě k hromadným bitkám mezi obyvateli Varšavy a ruskými fanoušky. Polsko zatklo 3824 ruských fanoušků a zřídilo pro ně internační tábor na jih od polského hlavního města.

Nejznámější český fanoušek Fantomas odjel 8. června z Ústí nad Labem se svými přáteli na mistrovství Evropy ve fotbale v polské Vratislavi. Fantomas, ústecký podnikatel Vasil Simkovič, jezdí po různých sportovních kláních po celém světě již třináctým roke foto: ČTK

Několik desítek Rusů, kteří se přesto dostali na stadion, způsobilo během utkání Ruska s Polskem takové výtržnosti, že ruský tým byl UEFA vyřazen z celého turnaje a všechny zápasy s Rusy kontumačně připsány jejich soupeřům. Rusko vystoupilo z UEFA a dohodlo se s Čínou a Indií na vlastní verzi Ligy mistrů a začalo hrát Mistrovství Asie.

Češi navíc jasně (1:0 gólem v devadesáté minutě ) porazili Řecko. Vzhledem k obtížné situaci řeckého státního rozpočtu museli hrát všichni hráči řeckého týmu bez tkaniček a bez špuntů, které v rámci úspor nebyly zakoupeny. Kopačky navíc mělo jen šest hráčů, celá řecká obrany hrála bosa. Kopačky neměl ani brankář, který chytal v půjčených lyžařských rukavicích, což se neukázalo jako zcela ideální.

Zápas s Polskem pak sice dopadl výsledkem 0:14 pro domácí tým, ale důvodem bylo, že hrál Baroš a naopak nehrál Rosický. Taktickou prohru však nařídil týmu trenér Bílek, protože hrozilo, že by Češi nemuseli hrát čtvrtfinále s jiným mužstvem než Německem, na které si přitom automobilka VW Škoda už zaplatila reklamu.

Čvrtfinále v Gdaňsku se hrálo před poloprázdnými tribunami, protože většina majitelů lístků z Německa a Česka tam nezvládla po nedostavěné dálnici dojet. Ještě větší překvapení se odehrálo na hřišti. Po článku na první straně německého deníku Bild, jež se dožadoval toho, aby za německý tým hráli jen „skuteční Němci“, nenastoupilo na protest osm z jedenácti hráčů základní sestavy a tým Spolkové republiky hrál v sedmi. Přesto Čechům tvrdě zatápěl a nebýt úžasných výkonů brankáře Petra Čecha, mohlo to být o poločase jako za celý zápas s Poláky. V 85 minutě ale zakopl o drn v pokutovém území Baroš a jeho krásné divadelní představení bylo oceněno penaltou, kterou Pilař šouráčkem na prostředek proměnil a vymazal tak z fotbalové historie panenkovskou penaltu. Česko vyhrálo 1:0.

Semifinálové utkání s Anglií ve Varšavě mělo být daleko tvrdší zkouškou. Po utkání v Kyjevě si však angličtí hráči připíjeli se svými fanoušky místní, zřejmě na tržnici koupenou vodkou. Dvě stě osmdesát fanoušků a 23 členů anglické reprezentace osleplo. Angličané přesto na zápas nastoupili, ale především jejich dlouhé pasy a hlavičky jim příliš nešly. Také brankář, řídící se pouze sluchem, byl poněkud handicapován. Přestože angličtí fanoušci se snažili své osleplé hráče na hřišti podržet radami, český tým se ujal na konci prvního poločasu po výkopu Petra Čecha přímo do anglické branky vedení, které pak se štěstím a vypětím sil udržel až do konce.

Na kyjevském stadiónu pak Česko nastoupilo ke slavnému finále proti Ukrajině. Zápas se nevyvíjel zcela podle našich představ a po poločase jsme prohrávali už 8:0. V šedesáté sedmé minutě, ta stavu 13:0 pro Ukrajinu ale vtrhli na hrací plochu s transparenty „Svobodu pro Julii“ příznivci uvězněné expremiérky Julie Tymošenkové.

Po desetihodinové bitvě, při níž ukrajinské bezpečnostní síly a armáda použily bojové vrtulníky, tanky a raketomety, bylo české mužstvo z krytu evakuováno z hořícího Kyjeva. Vzhledem k tomu, že Ukrajina jako stát přestala den poté existovat, bylo vítězství nakonec přiřčeno českému národnímu týmu. Po letecké evakuaci turbolety české armády (letouny CASA kvůli poruše nevzlétly) přivítaly vítězné české mužstvo na letišti ve Kbelích tisíce českých fanoušků. Trenérovi Bílkovi pak za dosažené úspěch a především předvedenou hru prodloužil fotbalový svaz smlouvu do roku 2040.

P.S. Tento článek je holá fikce. Češi se stanou mistry Evropy po úplně jiném průběhu šampionátu.