13. dubna 2012 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Jak vznikal Ficův kabinet

Prezident Ivan Gašparovič jmenoval jednobarevný kabinet sociálních demokratů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Ivan Gašparovič jmenoval jednobarevný kabinet sociálních demokratů | foto: ČTK

Slovenská informační služba v rámci operace Gorila II odposlouchávala konspirační byt nejmenované slovenské kapitálové skupiny. Tento odposlech unikl po úterním předání výpovědí některým příslušníkům SIS na internet, kde ho neznámá osoba umístila na americký server. Překlad tohoto odposlechu do češtiny přinášíme.

Osoba 1 (zatím nezjištěná): Tak co, Roberte, jak je? Už máš vládu? Co si dáš k pití?
Robert Fico (prospěvuje si): Colu, pijeme colu. Není to náhoda, že u jednoho stolu...
Osoba 1: A máš to udělaný tak, jak jsme se na té poradě sponzorů před volbami dohodli?
Fico: Neboj, každý tam máte něco. A hlavně tam jsou všichni osvědčení ministři, takže všechno se vrátí tam, kde to bylo před dvěma roky. Pravidla znáte, nechci žádný skandál. Žádné nástěnkové tendry, žádné ty primitivní pozemkové zlodějny, to stačilo. Vše podle pravidel. Všichni v klidu dostanou co mají.

Osoba 1: A už máš toho ministra hospodářství?
Fico: Zatím ne, toho vybírá Brhel a musí to probrat s těmi penťáky. Víš jak je nesnáším, ale zase je nemůžeme úplně obejít, to by byl mazec. A víš co dovedou...My o vlku, Brhel volá...já to zvednu..
Osoba 1: Jasně, já si jdu zatím nalít panáka.
Fico: Ahoj Ivanko, tak co, koho navrhuješ? Tomáše, jak Malatinského...já tě špatně slyším...aha, ty jsi na jachtě v Chorvatsku...jasně, zná ho tvůj brácha...to je ten ze Svazu zaměstnavatelů...jo a penťáci jsou taky pro...že má s nimi vilu v Záhorské...no dobře, mě to nevadí, je to tvoje nominace...takže se měj a vítr v zádech...
Osoba 1: Takže koukám, že to máš už komplet. Malatinský, Svaz zaměstnavatelů, v levicové vládě? Jak to budeš vysvětlovat?
Fico: Za prvé nemusím nikomu nic vysvětlovat, nejméně Gašparovičovi. A za druhé, prostě řeknu, že je to nestranický odborník. A bude to vypadat dobře.
Osoba 1: A co ta Penta? A to jeho jachtění s Brhelem, o tom vědí i v médiích? Nesežerou tě?
Fico: To je holt něco za něco. Jinak se tady ta politika dělat nedá. A ostatně, co ty? Jak se ti líbí v té Záhorské...
Osoba1: Ale jde to. Já tam moc nejsem. Manželce se víc líbí v té vile na Azurovém pobřeží a já zase radši trávím víkendy v Monaku. Ostatně, měl bys tam někdy přijet. Vezmeme jachtu...
Fico: No uvidíme, abych nedopadl jako Počiatek. Máš ještě jednu colu...

Konec záznamu


P.S. Tento rozhovor se nikdy neodehrál. Kapitálové skupiny a vlivní podnikatelé neměli totiž na sestavování slovenské vlády Roberta Fica žádný vliv.