Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

PALATA: Navržení Gustáva Husáka na vyznamenání

Slovensko-cest

  9:12
K blížícímu se dvacátému výročí bude slovenský prezident Ivan Gašparovič rozhodovat do návrhu na udělení nejvyššího slovenského státního vyznamenání Řád bílého dvojkříže Gustávu Husákovi, jemuž by mělo být uděleno in memoriam u příležitosti dvacátého výročí jeho úmrtí.

Gustav Husák

Mělo by se stát 17. listopadu 2011. Do LN se dostal dokument zdůvodňující tento krok. Jeho překlad nyní přinášíme.

Vyznamenaný: Dr. Gustáv Husák
Narozen:
10.1.1913
Zemřel: 18.11. 1991
Povolání: politik

Zdůvodnění: Dr. Gustáv Husák přispěl významně k vytvoření podmínek pro samostatnost Slovenska. V roce 1944 se významně podílel na přechodu Slovenska ze spojeneckého vztahu s prohrávající Třetí říši na stranu spojenců.

Tím umožnil poválečné uskutečnění Benešových dekretů na Slovensku, vyhnání karpatských Němců a výměnu části maďarské menšiny za slovenskou menšinu v Maďarsku a zabrání většiny majetku zbytku slovenských Maďarů, čím výrazně upravil poměry především ve velkých městech a na jižním Slovensku ve prospěch slovenského národa. V této činnosti důsledně pokračoval i v prvních poválečných letech.

Dr. Gustáva Husáka je možné označit za politika, který nejvíce trpěl za podporu svébytosti slovenského národa. Na počátku padesátých let byl jako „nacionalista“ odsouzen na doživotí a odseděl si deset let v nejtvrdších československých vězeních, většinou na samotce.

Po návratu z vězení byl jedním z těch slovenských politiků, kterým se podařilo prosadit federalizaci Československa a tento výdobytek udržet i po vstupu vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Federalizace vytvořila základní podmínky pro vznik samostatného Slovenska v roce 1993.

Na počátku normalizace důsledně zlikvidoval české vedení reformních komunistů, čímž výrazně změnil poměry v KSČ ve prospěch slovenské části vedení.

Během dvaceti let svého působení na čele strany a státu transferem prostředků z Česka na Slovensko výrazně posílil slovenskou ekonomiku i pozdvihl životní úroveň většiny Slováků na úroveň Čechů. To je stav, který samostatné Slovensko ani po dvaceti letech nedosáhlo.

Klidným předáním moci v prosinci 1989 napomohl Dr. Gustáv Husák vytvoření ČSFR, dalšího kroku k samostatnému Slovensku.

Z jeho osobité mluvy a vystupování dodnes čerpali a čerpají všichni prezidenti samostatného Slovenska.

Závěr: Dr. Gustáv Husák byl rozhodně jedním z nejvýznamnějších Slováků historie. Proto si podle navrhovatelů nejvyšší slovenské státní vyznamenání plně zaslouží. Navrhovatelé také žádají, aby měl Dr. Gustáv Husák pomník v nadživotní velikosti před novou budovou Slovenského národního divadla v Bratislavě, jež i svou architekturou odráží dobu jeho vlády.

P.S. Jedná se zřejmě o podvrh. 17.11.2011 podle dodatečných informací slovenský prezident Gašparovič Dr. Husákovi žádné vyznamenání neudělí.

Autor: