8. listopadu 2011 9:12 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Navržení Gustáva Husáka na vyznamenání

Gustav Husák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gustav Husák |

K blížícímu se dvacátému výročí bude slovenský prezident Ivan Gašparovič rozhodovat do návrhu na udělení nejvyššího slovenského státního vyznamenání Řád bílého dvojkříže Gustávu Husákovi, jemuž by mělo být uděleno in memoriam u příležitosti dvacátého výročí jeho úmrtí.

Mělo by se stát 17. listopadu 2011. Do LN se dostal dokument zdůvodňující tento krok. Jeho překlad nyní přinášíme.

Vyznamenaný: Dr. Gustáv Husák
Narozen:
10.1.1913
Zemřel: 18.11. 1991
Povolání: politik

Zdůvodnění: Dr. Gustáv Husák přispěl významně k vytvoření podmínek pro samostatnost Slovenska. V roce 1944 se významně podílel na přechodu Slovenska ze spojeneckého vztahu s prohrávající Třetí říši na stranu spojenců.

Tím umožnil poválečné uskutečnění Benešových dekretů na Slovensku, vyhnání karpatských Němců a výměnu části maďarské menšiny za slovenskou menšinu v Maďarsku a zabrání většiny majetku zbytku slovenských Maďarů, čím výrazně upravil poměry především ve velkých městech a na jižním Slovensku ve prospěch slovenského národa. V této činnosti důsledně pokračoval i v prvních poválečných letech.

Dr. Gustáva Husáka je možné označit za politika, který nejvíce trpěl za podporu svébytosti slovenského národa. Na počátku padesátých let byl jako „nacionalista“ odsouzen na doživotí a odseděl si deset let v nejtvrdších československých vězeních, většinou na samotce.

Po návratu z vězení byl jedním z těch slovenských politiků, kterým se podařilo prosadit federalizaci Československa a tento výdobytek udržet i po vstupu vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Federalizace vytvořila základní podmínky pro vznik samostatného Slovenska v roce 1993.

Na počátku normalizace důsledně zlikvidoval české vedení reformních komunistů, čímž výrazně změnil poměry v KSČ ve prospěch slovenské části vedení.

Během dvaceti let svého působení na čele strany a státu transferem prostředků z Česka na Slovensko výrazně posílil slovenskou ekonomiku i pozdvihl životní úroveň většiny Slováků na úroveň Čechů. To je stav, který samostatné Slovensko ani po dvaceti letech nedosáhlo.

Klidným předáním moci v prosinci 1989 napomohl Dr. Gustáv Husák vytvoření ČSFR, dalšího kroku k samostatnému Slovensku.

Z jeho osobité mluvy a vystupování dodnes čerpali a čerpají všichni prezidenti samostatného Slovenska.

Závěr: Dr. Gustáv Husák byl rozhodně jedním z nejvýznamnějších Slováků historie. Proto si podle navrhovatelů nejvyšší slovenské státní vyznamenání plně zaslouží. Navrhovatelé také žádají, aby měl Dr. Gustáv Husák pomník v nadživotní velikosti před novou budovou Slovenského národního divadla v Bratislavě, jež i svou architekturou odráží dobu jeho vlády.

P.S. Jedná se zřejmě o podvrh. 17.11.2011 podle dodatečných informací slovenský prezident Gašparovič Dr. Husákovi žádné vyznamenání neudělí.


České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?