28. března 2012 17:10 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: První verze dopisu Pavla Béma ODS

primátor Prahy Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy primátor Prahy Pavel Bém | foto: Tomáš KristLidové noviny

Vážený pane předsedo, Vážení členové Výkonné rady ODS, Vážení členové ODS, Téměř přesně před 14 lety jsem vstoupil do Občanské demokratické strany a společně s ní a s Vámi ušel neuvěřitelný kus cesty.

Dnes stojím po neuvěřitelné mediální smršti posledního týdne na symbolickém konci této cesty a rád bych se s Vámi podělil o několik svých pocitů a postojů. Nebudu se obhajovat, protože to sám nepotřebuji a ve světle sdělovacích prostředků je to jedno, neboť soud, vina i trest už byly dávno vyřčeny.

O kauze Bémových odposlechů čtěte zde:

Musím začít tím, že odposlechy jsou svinstvo. Brutální a neuvěřitelný zásah do lidského soukromí. Komu do telefonu občas neujedou nervy? Kdo na někoho občas nezanadává? Kdo mluví s někým a o něčem, co druhého může zranit?

Koho z Vás pořád baví zapínat šifrovací telefony?

Musím pokračovat tím, že takový odposlech, který se v rukou zpravodajských služeb stane předmětem politických her, "obchodů", tzv. "úniků", následně "prodejů" do soukromých bezpečnostních agentur je nebezpečné zlo, které podkopává a bude podkopávat stabilitu jakéhokoliv demokratického společenského systému.

V něm se stáváme loutkami v rukou špiónů, "překupníků informací" a médií. Přesněji řečeno - některých vybraných médií. Pokud toto paradigma přijmeme jako normu, jsme na začátku perverzního konce. Nevěřím, že ODS, která vždy proti takto zvrácenému světu bojovala, by na něj dnes byla ochotna přistoupit. Je to ještě jednodušší - dnes jsem to já, zítra pak kdokoliv z Vás.

Protože řekněme si to jasně, koho z Vás pořád baví si zapínat ty šifrovací telefony, kdo na to má čas? Já vím, měl jsem to dělat a za to si samozřejmě zasloužím být potrestán, ale pochopte, rozpočet Prahy je padesát miliard, vytěžit a přesměrovávat něco takového, to dá práci.

Vždyť jste z toho žili i Vy, Vaši poradci, Vaše kampaně

Za koncentrované zlo považuji i interpretační formát "práce s odposlechy" v rukou sdělovacích prostředků. Z jedné věty, z jednoho vytrženého slova z kontextu se stává atomová bomba. Tak tedy: "máš pod kontrolou výběr ředitele pobočky VZP"; nebo "…je třeba v tom udělat pořádek. Jinak v tom bude hroznej bordel" (na adresu společnosti Navatyp po smrti jejího majitele); nebo "potřebuji noty…" s následnými mediálními fantasmagorickými vývody a spekulacemi vytváří "radioaktivní záření", které dokáže zničit neuvěřitelných deset let úžasné a úspěšné práce stovek našich lidí. Vždyť jste z toho žili i Vy, celá strana, kde myslíte, že se braly peníze na všechny ty předvolební kampaně, „poradce“, do našich fondů?

Jedeme v tom všichni - zleva Roman Janoušek, Mirek Topolánek, Marek Dalík a Pavel Bém

Jedeme v tom všichni - zleva Roman Janoušek, Mirek Topolánek, Marek Dalík a Pavel Bém

Ano, pan Janoušek rozhodoval o všem podstatném v Praze, včetně veřejných zakázek. Soudíme tak z pokynu úředníkovi: "Zavři oči a podepiš to…" Je až neuvěřitelné, že se nikdo neptá, co měl vlastně onen "vlivný úředník" podepsat? Smlouvu? To jsme si samozřejmě do těch obyčejných telefonů neříkali. Lobbing je prostě normální jev. Že by mohl nebo dokonce měl mít v ČR jasná pravidla, třeba deset procent pro stranu a státní úředníky z každé státní zakázky?  Nejspíše ano.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jeden pro mě naprosto fatální problém nakonec okomentovat musím. Zákony jsou od toho, aby se dodržovaly. Padni komu padni. Takže si laskavě uvědomte, že když necháte, dopustíte, aby zavřeli mě, tak vás mohou pozavírat skoro všechny. Jsem jen jedním z vás, jsem součástí systému, v němž všichni žijete, z něhož všichni žijete. Koneckonců, na to jsem byl vždycky zvyklý. Ať už na Everestu nebo v české politice.

Kdo tady "vrtí psem"?

Zvolil jsem tuto obsáhlou formu otevřeného dopisu, protože vím, že ve Vašich hlavách se rodí mnoho otázek. Nemohu odpovědět na všechny, tak jako na všechny otázky nemůže odpovědět nikdo z vás. I já už toho totiž mám až nad hlavu a rád bych se v klidu jednou vyspal, což mi tady v Tbilisi po gruzíňáku docela jde.

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) na vrcholu Mount Everestu, nejvyšší hory světa, který z nepálské strany zdolal 18. května

Na to jsem byl vždycky zvyklý. Ať už na Everestu nebo v české politice.

Nemohu odejít v  čase mediální štvanice jako uličník, mám-li stoprocentní jistotu, že jsem nic špatného neudělal, rozhodně nidy horšího než každý druhý z Vás. Proto Vás žádám, abyste toto rozhodnutí nechali na mně. Ale poslaneckého mandátu se nevzdám a vy moc dobře víte proč.

Na závěr zbývá už jenom položit několik otázek: Komu vlastně tato mediální kauza slouží? Kdo ji načasoval na právě tento okamžik? Kdo tady "vrtí psem"? Jakou roli v příběhu hrají zpravodajské služby? Ty legitimní, ale i ty "druhé"? Co vlastně dělala, dělá a bude dělat ABL? Co má 5 let starý a poněkud neaktuální "špiclovací příběh" zastínit? O čem se vlastně kvůli němu nemluví?

Jaký druhý tah na šachovnici nastane po rituální, krvavé popravě Pavla Béma? A kdo bude další? Mohu vyjmenovat deset, sto, tisíc lidí, kteří jsou, mohou být na řadě. Takže, než mě necháte zlikvidovat, uvědomte si, že v tom jedete se mnou. A že i já mohu začít mluvit.

Rozhodně Vás pak nečekají ani žádné šťastné ani klidné dny.

Váš Pavel Bém

P.S. Tento dopis je z 80 % identický s dopisem Pavla Béma, který se objevil v médiích. Jde však zjevně jen o umně vyrobený plagiát, který nemá s Pavlem Bémem nic společného, stejně jako nemají s realitou nic společného náznaky korupčních praktik v souvislosti s ODS. Tato strana vždy byla a je něčeho takového zcela prosta a vše ostatní, stejně jako údajné odposlechy Pavla Béma, jsou jen zlá, opravdu ale opravdu slovíčka.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!