3. ledna 2012 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: První verze novoročního projevu V. Klause

Prezident Václav Klaus při novoročním projevu v roce 2012.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při novoročním projevu v roce 2012. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Lidové noviny získaly údajně první verzi projevu prezidenta republiky, napsanou zřejmě v noci z 22. na 23.12. 2011. Václav Klaus však napsal a přednesl na Nový rok jiný projev. Pro porovnání jej předkládáme občanům.

Vážení a milí spoluobčané,
dovolte mi, abych Vás v první den roku 2012 co nejsrdečněji pozdravil s přáním, aby byl tento rok pro nás všechny šťastný a úspěšný.

Ohlédnutí se za uplynulými dvanácti měsíci nemohu začít jinak než připomenutím smutné události předvánočních dnů, smrti Václava Havla, který se celým svým životem i svými 13 lety ve funkci prezidenta republiky významným způsobem zasloužil o naši svobodu a demokracii. Uzavřel se jeden lidský život, k jehož významu se jistě budeme vracet. Pokračoval bych parafrází na svůj velký vzor, Václava Havla. Naše země nevzkvétá, nebo určitě nevzkvétá tak jako by mohla. Zasloužil jsem se o to bohužel i já, když jsem příliš nízko nastavil počátkem devadesátých let laťku politické kultury a právního státu, díky čemuž se v naší zemi kradlo tak, až to nebylo hezké.Za minulých dvacet let jsme prohospodařili peníze z privatizace, z téměř žádných dluhů jsme vyrobili velké dluhy, peněz, které k nám přišly díky Evropské unii, jsme nedokázali využít tak, jak bychom měli a mohli. Spíše přesto než proto, jak jsem já a moji premiérští následníci vládli, se mnohé povedlo. Povedlo se to především díky vám, miliónům bezejmenných, tvrdě pracujících lidí, kteří poctivě platí daně, neporušují zákony. A také přesto, že naše politika a politici včetně mě za moc nestojí chodí k volbám, zajímají se o veřejný život, stále věří v demokracii a svobodu. Vám všem bych tu chtěl nyní poděkovat.

Doba, kdy se v tomto stále mohlo v ekonomice a politice beztrestně krást a přesto tato země vzkvétala, končí. Ani to, že většina z vás dělá stejnou práci za polovinu, nebo třetinu peněz, než lidé sto kilometrů na západ od našich hranic, už k tomu, aby tato země vzkvétala a přitom se tu kradlo nestačí.

Musíme tento stát zásadně změnit, musíme dokončit to, co jsme 17. listopadu 1989 začali. Policie musí být policií, soudy musí soudit a prokurátoři dělat to, za co jsou placeni, stát musí státem. Politické strany musí přestat řídit stát, jako firmu na vydělávaní peněz - pro politické strany a na nich parazitující kruhy. Musí konečně začít platit zásada padni komu padni. Premiér Petr Nečas, ale i občanská sdružení, všichni poctiví občané v tom mají od nynějška moji plnou bezpodmínečnou podporu.

Příští rok bude složitým rokem i pro Evropskou unii. Unii, jejíž význam byl v této zemi podceňován, unii, která byla nazývána Bruselem a hrubě ostouzena. Přitom právě vstupu do Evropské unie vděčíme za nejlepší léta, která tato země po roce 1989 zažila. Je to velký a především pro nás, nevelkou zemi uprostřed kontinentu, nezastupitelný projekt, s nímž do velké míry stojí a padá nejen naše prosperita, ale většina jistot, na něž jsme si zvykli. V současné obtížné situace jsme jako země, jež dosud z unie jen dostávala, pomoci tak jak dokáže a tak jak bude třeba. Nejde přitom jen o princip morální, ale je to i ekonomicky a politicky rozumné chování, které jako hlava státu budu podporovat.

Vážení spoluobčané, chci Vám všem osobně popřát, aby se Vám letos vyhýbaly nezdary, nemoci a neštěstí, aby ve Vašich rodinách vládla pospolitost, vzájemný respekt a láska a aby byl pro Vás letošní rok rokem životní pohody.

P.S. Podle nezávislé expertízy se kromě první dvou a posledního odstavce jedná viditelně o padělek. Podle vyjádření expertů by Václav Klaus «v žádném, ale žádném, případě» nic takového nemohl ani napsat, ani vypustit z úst.